MySpace Hacker’lara Yem Oldu!

   Dünyaca ünlü sosyal medya platformu olan MySpace saldırıya uğradı. Bu saldırı sonucu ise, tüm verileri zayiat olarak verdi.

   MySpace Hacker’lara Yem Oldu!

   Specific Media tarafından 2011 yılında 30 Milyon Dolar gibi uçuk bir rakama devralınan web sitesi, bugün yaklaşık 30 Dolarlık bir trojan yazılım tarafından saldırıya uğradı. Genelde müzik tanıtımı amacıyla kullanılan platformun genel amacı Facebook, Twitter vb. platformlarla aynı. Ama küçük bir ayrıntı ile kendini ön planda tutmakta olan platform, kullanıcıların paylaştığı şarkılar için onlardan telif hakkı talep etmemekte. Türkiye’de hukuki bir sorun teşkil etmeyen bu özellik sebebiyle, ülkemiz kullanıcı sayısı en az olan ülkeler arasında.

   Tam 427 milyon parola çalındı

   Amatör şarkıcıların keşfedilmesine katkıda bulunan MySpace, çok zayıf güvenlik önlemleriyle korunmakta. Belki Specific Media grubuna ders niteliğinde olabilecek bu saldırının, amatör bir grup tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

   Özrü kabahatinden büyük

   Saldırının ardından kendilerinin SHA-1 algoritmalanan şifre sistemiyle korunduklarını belirten Specific Media yetkilileri, suçlu olarak kullanıcılarını işaret etti. “Biz elimizden geleni yapıyoruz, kolay parolalar koyuyorlar, herkes tahmin edebilir, bize hiç yardımcı olmuyorlar.” şeklinde açıklama yapan yetkilere ithaf-en “427 milyon kullanıcının hepsi mi suçlu?” diye sormadan geçemiyoruz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.