Milyonlarca Android Cihaz Tehlikede mi?

   Check Point adlı güvenlik şirketi, Qualcomm Snapdragon marka işlemciyi kullanan Android cihazlarda ciddi bir güvenlik açığının olduğunu tespit etti.

   Milyonlarca Android Cihaz Tehlikede mi?

   Android işletim sistemi üzerinde yapılan çalışmalarla hızlı ve akıcı bir performans yakalanmış olsa da Android’in açık kaynak kodlu olması sebebiyle iOS gibi işletim sistemlerine göre daha fazla güvenlik tehdidi barındırıyor.

   Android işletim sistemiyle alakalı yeni bir güvenlik açığı iddiası, güvenlik şirketi Check Point tarafından açıklandı. Check Point, Qualcokk Snapdragon isimli işlemciyi kullanan cihazlarda, işlemci yazılımı kaynaklı bir güvenlik açığı olduğunu ve bu güvenlik açığının kötü niyetli hackerlar tarafından kullanılabileceğini belirtti. Hackerlar bu açık sayesinde kullanıcıların bilgilerine erişebilirler.

   Ceck Point’in iddiasına göre, Snapdragon işlemcilerini kullanan 900 milyonu aşkın cihaz risk altında. Üstelik bu güvenlik açığı sanıldığı kadar küçük de değil.

   Nasıl önlem almalı

   Kullanıcıların alabileceği pek bir önlem gözükmüyor. Çünkü bu güvenlik açığı Android işletim sistemi kaynaklı olmayıp, Snapdrağon isimli işlemcinin kodlarındaki bir açık. Uzmanlar kullanıcılara, güvenlikleri için, uygulamaları güvendikleri kaynaklardan indirmelerini öneriyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.