Microsoft Chrome Tabanlı Yeni Bir Tarayıcı mı Geliştiriyor?

   Eğer aksilik çıkmaz ise Microsoft, Chromium tabanlı yeni internet tarayıcısını 2019 yılının ilk yarısında kullanıma sunabilir.

   Microsoft Chrome Tabanlı Yeni Bir Tarayıcı mı Geliştiriyor?

   Internet Explorer her ne kadar geçmiş yıllarda önemli başarılara imza atmış olsa da Google Chrome’un çıkmasıyla tarihin tozlu raflarına gömüldü. Ayrıca Firefox ve Opera gibi internet tarayıcılarının varlığı Explorer’ı daha da zora soktu.

   Bu durum karşısında önemli bir adım atan Microsoft, Windows 10 ile birlikte Edge adında yeni bir tarayıcı tanıttı. Ancak görünüşe bakılırsa Edge, yazılım devini pek de memnun etmişe benzemiyor.

   Chrome tabanlı yeni tarayıcı yolda

   Windows Central tarafından paylaşılan bilgilere göre Microsoft, yeni bir internet tarayıcısı için kolları sıvadı. Haberin en dikkat çekici kısmı ise şirketin Chrome sisteminden yararlanacak olmasında saklı denilebilir. Zira belirtilenlere göre şirket, yeni tarayıcısını geliştirirken Chromium adındaki görüntü oluşturma motorunu tercih ediyor.

   Microsoft’un Chromium tabanına geçiş yapması, EdgeHTML tabanından vazgeçeceği anlamına geliyor. Nitekim bu da yazılım devinin internet tarayıcısı konusunda önemli bir hamle yaptığı anlamına geliyor. Zira Google Chrome’un başarısı ortada. Şirketin bu durumdan yararlanması, olumlu karşılanabilir.

   Windows 10’da varsayılan tarayıcı olacak

   Ortaya çıkan bilgilerde ayrıca yeni tarayıcının Windows 10’da varsayılan olarak kullanılabileceği söylendi. Yani Chrome tabanlı yeni internet tarayıcısı, Windows 10 bilgisayarlar ile yüklü gelecek. Bu tarz bir hamlenin kullanım bilgilerini etkileyip etkilemeyeceği ise elbette bilinmiyor.

   Google Chrome’un şu anda sadık bir kitlesi bulunuyor. Bu kitlenin tarayıcı değiştirmesi düşük olasılık olarak ifade edilebilir.

   Gelelim bir diğer önemli bilgiye. Eğer aksilik çıkmaz ise Microsoft, yeni internet tarayıcısını 2019 yılının ilk yarısında kullanıma sunabilir. Fakat bu bilginin tahmini olduğunu belirtelim. Henüz ortada Microsoft tarafından yapılan resmi bir duyuru olmadığından ötürü tüm noktalara temkinli yaklaşmakta fayda var. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili daha fazla bilgi ortaya çıkabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.