Küçük Kız Tacizcileri Durduran Uygulama Geliştirdi

   15 yaşındaki küçük kız, geliştirdiği uygulama sayesinde tacizcileri engellemeyi hedefliyor.

   Küçük Kız Tacizcileri Durduran Uygulama Geliştirdi

   Yaşı küçük olabilir ama şimdiki nesli yaptığı işler çok büyük. Geçtiğimiz günlerde, 15 yaşındaki genç yazılımcı tarafından yerli uygulamamızın tanıtımını yapmıştık. Bu kez ki başarı ise Amerikalı bir genç kızdan geldi. Sanal ortamda şahit olduğu zorbalıkların önüne geçmeye çalışan bir uygulama geliştirdi ve WhatsAppMessenger gibi mesajlaşma uygulamalarıyla koordineli çalışmayı sağladı.

   Ben küçüğüm demedi!

   Geliştirdiği uygulamaya ReThink ismini veren genç kız Trisha Prabhu, okuduğu bir gazete haberinde gördüğü “bölgede sosyal taciz ölümü 11 oldu” başlığıyla birlikte harekete geçme kararı almış. Haberden etkilenen genç kız, kendi yaşıtlarının ölümüne dur demek için “ergen beyni, freni olmayan bir otomobile benzer.” sözünden esinlenerek, ergence konuşmalar için herhangi bir filtre bulunmadığını düşünüp “neden ben yapmayayım?” demiş kendine.

   Denemeler başarılı

   Yapılan ilk denemeler esnasında yaklaşık 2000 kişiyi kendine örnekleme olarak seçmiş ve başarı olarak %93 oran yakalamış uygulama, ileride ilgi odağı olacak gibi görünüyor. Uygulamanın işleyişine gelince de yazdığınız mesajı gönderme tuşuna bastığınızda size “saldırgan şeyler yazmadan önce biraz daha durup düşünebilir misin?” şeklinde uyarı vermesi şeklinde bahsedebiliriz. Tabi ülkemizde arkadaş ortamında vazgeçilmez olan küfür ve argo konuşmalar açısından ne kadar başarılı olunur tartışılır. Firmaların uygulamaya ne şekilde talep göstereceklerini, ilerleyen günlerde göreceğiz…

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.