Kore’deki Kripto Para Tüccarları Düzenlemelere Rağmen Sessiz Kalıyor

   Koreliler kripto para ticaretinde her şeye rağmen anonim kalmayı tercih ediyor!

   Kore’deki Kripto Para Tüccarları Düzenlemelere Rağmen Sessiz Kalıyor

   Güney Kore’de son dönemde yapılan yeni düzenlemelerle birlikte kripto para yatırımcılarının anonim kalmasına imkân tanınmayacak. Böylece yatırımcı ve tüccarlar gerçek isimli sisteme geçiş yapmak zorunda kalacak. Fakat görünüşe göre buna pek de hevesli değiller çünkü şimdiye kadar yatırımcı ve tüccarların sadece yüzde 10 kadarı sanal hesaplarını gerçek isimli hesaba çevirdi!

   Yüzde 8 dönüşüm oranı yaşandı

   Gerçek isimli bu sistem, hükumetin yeni kripto para düzenlemeleri kapsamında devreye sokulmuştu ve 30 Ocak 2018 tarihinden beri de geçerli. Bu şekilde anonim olan sanal kripto para hesapları ortadan kalkacaktı. Buna rağmen aradan bir hafta gibi bir zaman geçti ve ülkedeki toplam sanal hesapların sadece yüzde 8.21’inde gerçek hesaplara dönüşüm yaşandı.

   Güney Kore’de altı büyük banka gerçek isimli sisteme geçerken, bunlardan üç tanesi de dönüşüm servisi sunuyor. Yasalara göre kripto para ticareti için bu sanal hesapların bir an önce gerçek hesaba dönüştürülmesi gerek. Ancak bu şekilde bankalar müşterilerin kimliğini tespit edebilecek ve para aklama gibi işlemlere karşı önlem alınacak. Kaldı ki zaten yeni kanunların amacı da yasadışı para aklamanın önüne geçmekti.

   Şimdilik Güney Kore’de kripto para işinde olanlar yeni sisteme pek ilgi göstermezken, bakalım ilerleyen dönemlerde buna dair yaptırım uygulanacak mı?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.