Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında 7 Nisan 2018 Tarihine Dikkat!

   Bilişim zirvesi’17 kapsamında, “etik açıdan iş zekâsı ve analitik” konulu, kişisel verilerin korunması kanununun ele alındığı bir panel düzenlendi.

   Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında 7 Nisan 2018 Tarihine Dikkat!

   BT sektörünün “En Başarılı Kadın Yöneticisi” seçilen ve kariyerine, ülkemizin önemli kariyer ve iletişim koçlarından birisi olarak devam eden Nuray Akmeriç’in yönettiği panele, Tarlan-Baksı Avukatlık Ofisi ortaklarından Av. Derya Baksı, Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Meltem Turhan ve PepsiCo Türkiye Veri Yönetim Organizasyon Müdürü Metehan Topgül gibi; özel sektör, hukuk ve akademik dünyayı temsil eden önemli isimler, panelist olarak katıldılar.

   Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında 7 Nisan 2018 tarihine dikkat!

   Tüm panelistlerin, yeni çıkarılan kanunun, firma ve kurumlardan, tüketicilere kadar geniş bir alanın tüm aktörlerinin bilinçlenmesine hızlı bir katkı sağlayacağı konusunda hem fikir olduğu panelde; 7 Nisan 2018 tarihinin önemine özellikle dikkat çekildi. Bu tarihin, kanunun çıkarılmasından önce toplanan verilerin, özellikle mahrem kişisel bilgilerin gizlenmesi konusunda yeni kanuna uygun hale getirilmesinin son süresi olmasının önemi vurgulandı.

   Milyon liralara varacak cezalar yolda

   Yeni kanuna uygun hale getirilemeyen ya da kanun dışı toplanmaya devam edilen verilerden dolayı firmaların, usulsüzlüklerde milyon liralara ulaşan cezalar ile karşılaşabileceklerinin altının çizildiği panelde; tüketicilerin son derece bilinçli olması gerektiğine ve firmalara yeni süreçte ciddi ev ödevlerinin düştüğüne dikkat çekildi. Panelde ayrıca, yakın gelecekte ekonominin neredeyse tamamen dijital dünyada, internette olacağı vurgulanarak; kişisel veri güvenliğinin her geçen gün çok daha hayati hale geleceğinin altı çizildi.

   Birçok marketin müşteri verileri, kazancından daha değerli

   Panelde ayrıca, toplanan kişisel verilerin maddi değerleri de gündeme gelirken; örneğin bir marketin elindeki kişisel verilerin, cirosundan ve piyasa değerinden büyük olabileceğine dikkat çekildi. Yeni dönemde ve yeni yasayla birlikte, özellikle internette bilgi toplanırken, kişisel rızanın bir zorunluluk olacağının altı çizildi.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.