Karanlıkta Telefon Kullanırken Buna Dikkat Edin

   Akıllı telefonlar ve internetin yaygınlaşması ile geceleri uyumadan önce sosyal medyaya hepimiz bir göz atarız. Aman dikkat gözünüz kör olabilir. Detay haberimizde…

   Karanlıkta Telefon Kullanırken Buna Dikkat Edin

   İngiltere’de 40 ve 22 yaşındaki iki bayan doktora göz şikâyeti ile gitti. Yapılan tetkik ve tahliller sonucu ikisinin de geçici körlüğe yakalandığı tespit edildi. İki hasta üzerinde de yoğunlaşan doktorlar bunun sebebini araştırmak için hastalara bazı sorular yöneltti. Bu hastaların ikisinin de geceleri uyumadan önce karanlık ortamda telefonlarını kullandığı tespit edildi. Fakat temel sorun bu değildi. Çünkü iki bayanın da bir gözü sorunluydu. Bu konu üzerinde yoğunlaşan uzmanlar hastaların telefonlarını tek gözleri ile kullandığını yani bir gözünü kapattıklarını da öğrendi. İki gözün farklı davranışlar sergilemesi bu kişilerde geçici körlüğe sebep olduğu teşhisi kondu.

   Gözlere farklı ışığa maruz kaldı

   Hastalar bu işlevi yaparken hiç farkında olmazlar fakat gözlerden biri telefonun ışığı ile aydınlanırken diğeri ise kapalı olduğu için karanlık durumda kalıyor. Kullanıcılar bunu neredeyse her gece uzun süre yaptıkları için geçici körlüğe sebep oluyor. Fakat doktorlar açıklama yaparak geçici körlüğün zararlı olmadığını ve bir tavsiyede bulunarak telefonlarınızı tek gözle kullanmayın şeklinde uyarı yaptı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.