iPhone X Yüz Tanıma Nasıl Çalışıyor?

   iPhone’un onuncu yılında iPhone X tanıtılırken, bu cihazdaki en büyük yenilik olarak Face ID adlı yüz tanıma sistemi dikkat çekiyor. Peki, iPhone X yüz tanıma nasıl çalışıyor? iPhone X Face ID nedir?

   iPhone X Yüz Tanıma Nasıl Çalışıyor?

   iPhone’un onuncu yılında Apple tarafından yeni iPhone X tanıtılırken, bu cihazdaki en büyük yenilik olarak Face IDadlı yüz tanıma sistemi dikkat çekiyor. Peki, iPhone X yüz tanıma nasıl çalışıyor? iPhone X Face ID nedir?

   iPhone X yüz tanıma (Face ID) nedir?

   İlk defa bu sene bir iPhone telefonda Home tuşu yer almazken, yeni Face ID ile ekranın her yerine fiziksel tuş kullanmadan erişmek mümkün. Herhangi bir noktaya dokunarak telefonu açabiliyorsunuz ve aynı şekilde uygulamalara erişiyorsunuz. Ek olarak, ‘Hey Siri’ komutunu kullanmaya ve yandaki tuşa basma imkânı da halâ tanınıyor.

   Home tuşu bugüne kadar iPhone ile özdeşleşse de yeni Face ID sistemi bir yüz tanıma teknolojisi kullanıyor. Ön kameradaki algılayıcı sensörler yüzünüzü tanıyarak telefonu açıyor ve buna da Face ID adı veriliyor. iPhone X Yüz Tanıma (Face ID) yeni iPhone telefonlarda dikkat çeken özelliklerden biri.

   Face ID – iPhone X yüz tanıma nasıl çalışıyor?

   Telefonu ilk elinize alıp açtığınızda yeni iPhone X yüzünüzü bütün açılardan 3D tarama yöntemiyle algılıyor. Daha sonra bunu iPhone X’in içinde yer alan güvenli donanım çipine kayıt ediyor. iPhone X yüz tanıma sistemi telefonunuzu tekrar açmayı denediğinizde ise yüzünüzü tarayıp ilk sonuçla kıyaslıyor ve buna göre izin veriyor.

   Ön kamera kullanılarak yüzün 3D haritası çıkarılırken, bu da bir nevi Xbox’taki Kinect sisteminin minyatür hali. Güvenlik konusunda endişeler olsa da Apple’a göre iPhone X yüz tanıma sisteminin yanılma olasılığı milyonda bir.

   Touch ID’de bu oranın 50 binde bir olduğunu düşünürsek, iPhone X yüz tanıma (Face ID) gayet güvenli diyebiliriz. Ayrıca gözlük veya şapka gibi aksesuarlar taksanız da iPhone yüz tanıma sistemi yanılmıyor ve gece-gündüz fark etmeksizin sizi tanıyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.