iPhone X mi iPhone 7 Plus mı?

   iPhone X ve iPhone 7 Plus karşılaştırması sonrasında iPhone X mi iPhone 7 Plus mı, yoksa iPhone 7’mi almalısınız kararı siz verin!

   iPhone X mi iPhone 7 Plus mı?

   Apple kullanıcıları iPhone’ların hangisini kullanırlarsa kullansınlar hep aynı işletim sistemini kullanmaktadırlar. Yeni ve eski iPhone’ların arasında yazılım olarak çok farklılıklar yoktur, ancak bazı teknik özellikler var ki keşke diyesiniz geliyor. Bu yazımızda iPhone X ile iPhone 7 telefonun teknik özelliklerini karşılaştıracağız ve sizin de kafanızdaki sorulara cevap vermiş olacağız.

   Aralarında teknik olarak çok fazla farklılık olmayan ama tasarım anlamında değişikliğe giden iPhone X ile iPhone 7 karşılaştırmasını yapalım.

   Eski iPhone ve yeni iPhone cihazlarda yazılım farklılıkları var mı?

   Apple, iPhone telefon ve tabletlerine genelde çok eski olmamak şartıyla güncelleme gönderiyor. Hatta diyebiliriz ki piyasada en çok güncelleme yayınlayan firma Apple. Peki, eski iPhone ve yeni iPhone cihazlarda yazılım farklılıkları var mı? Yazılımda farklılık sadece eski ve yeni cihazlar arasında var. Zaten yeni cihazlarda teknik özelliklerde gelişmekte ve ona uygun olan bazı küçük yazılımlar güncellenmiş durumda.

   Bunlar ne diye soracak olursanız şu şekilde özetlenebilir; iPhone 5’de 8 MP (f/2.4, 33mm, 1/3.2″, 1.4µm) özelliğine sahip tek kamera var.

   iPhone 7 Plus’da çift kamera: 12 MP (f/1.8, 28mm, 1/3″, OIS) + 12 MP (f/2.8, 56mm, 1/3.6″) özelliğine sahip. Bu sebeple kamera yazılımı güncellenmiş ve ekstra bir iki özellik getirilmiştir. Onun dışında iPhone 5 ve iPhone 7 arasında köklü bir değişiklik yoktur.

   iPhone X mi iPhone 7 Plus mı?

   Apple her çıkardığı cihazına yeni özellikleri eklemeyi ihmal etmiyor. Bizde iPhone X ve iPhone 7 Plus’ı kıyaslayacağız. Bir birine karşı farklı özellikleri var ancak bu demek değildir ki biri iyi biri kötü. Kıyaslamaya başlayalım iPhone X mi iPhone 7 Plus mu yazının sonunda siz karar verin.

   1. iPhone 7, iPhone 7 Plus cihazları iPhone X’den daha ucuz

   Güncel fiyatları iPhone 7 3.299 TL, iPhone 7 Plus 3.999 TL olan 7 serisi X’in karşısında gayet uygun fiyatlı. Çünkü iPhone X 6.099 TL fiyatla satışta. Bu sebeple iPhone 7 serisi cihazla iPhone X’e göre fiyat yönünden daha avantajlı. Eğer iPhone 7 alsanız 2800 TL paranız cebinizde kalacak, iPhone 7 Plus alsanız 2100 TL karda olacaksınız. Teknik konuları ele alacağız ama aradaki fiyat farkının çok büyük olduğunu aktarmak isteriz.

   iPhone X ve iPhone 7 Plus arasında kablosuz şarj farkı var diyebilirsiniz. iPhone X kablosuz şarj özelliği var ama onu da parayla satıyorlar!

   2. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, iPhone X’den daha fazla renk seçeneğine sahip

   iPhone 7 serisinde 5 renk seçeneği mevcut bunlar; Mat Siyah, Gümüş, Altın, Gül Altın, Siyah. iPhone X de ise sadece 2 renk seçeneği var bunlar; Siyah, Uzay Grisi (Beyaz).

   Aslında birde kırmızı renk var sonradan çıkarıldı iPhone 7 için. Ancak şu an Apple tarafından satışta değil çünkü özel olarak üretildi kırmızı iPhone 7. Belki de Apple kırmızı rengi ile piyasanın nabzını ölçtü ileride çıkarabilir yine.

   3. iPhone 7 serisinde iki boyut seçeneği var, iPhone X tek boyutla geliyor

   Belki şu an iPhone X’in boyutu böyle ileride X Plus diye farklı boyut çıkarabilirler. Ancak cihazı şu an alacaksınız geleceği beklemiyorsunuz! iPhone 7 4.3 ekrana sahip, iPhone 7 Plus ise 5.5 inç’lik seçeneği var.

   iPhone X ise iPhone 7 boyutlarında ve ekranı 5.8 inç.

   Meseleniz küçük olsun ama ekranı büyük olsun ise tabi ki iPhone X tercih edilebilir. Tabi ki sadece onun içinde o kadar para verilir mi tartışılır.

   Eylül 2018 de Apple belki iPhone X Plus modelini duyurabilir.

   4. Şimdi sırada teknik konular; OLED mi LCD mi?

   OLED ekranlar yeni teknoloji ürünü oldukları için bazı sorunlar çıkabiliyor. Örneğin iPhone X’in ekranı sıcaklıkta birkaç sorun çıkarmıştı. Yere düştü mü OLED ekranı unutabilirsiniz! Ancak, LCD ekran OLED ekrana göre daha dayanıklı ve şu an sorunları pek yok, sıcaklık soğukluktan pek etkilenmiyorlar.

   Hatta OLED ekranda bazen renk kaymaları olabiliyor. iPhone 7 sersinde ki LCD ekranlardaki teknoloji ise artık oturmuş durumda ve sorunsuz çalışmakta.

   5. Face ID mi Touch ID mi? Tartışılan güvenlik sıkıntıları

   iPhone X’de Face ID var, yani yüzü algılayıp tuş kilidini açıyor. Ancak bu bazı 3D testlerden geçemedi ve başkası bile sizin yerinize telefonunuzu açabilir duruma geldi! Touch ID teknolojisi ise henüz aşılmamış durumda ve daha güvenli. Mesela App Store mağazanıza şifresiz giriyorsanız yani Face ID veya Touch ID kullanıyor olabilirsiniz. Face ID güvenli olmadığı için sizin yerinize hesaplarınızı kullanabilirler ve kendilerine hediye gönderebilir.

   Arkadaşlar arasında kendimi göstereyim diyorsanız tabi ki iPhone X tüm güvenlik sıkıntılarına rağmen alınabilir!

   6. iPhone X ve iPhone 7 serisi kamera farklılıkları neler?

   iPhone X ön kamerası ile iPhone 7 ön kamerası neredeyse aynı kaliteye sahip. Ancak, iPhone X düşük ışıkta bile Face ID açmak için kameraya bir kızıl ötesi eklemiş. Bu anlamda iPhone X düşük ışıkta sadece cihazın tuş kilidini açmak için ön kamera kullanıyor. Düşük ışıkta fotoğraf çekimi daha kaliteli değil!

   Hatta iPhone 7 arka kamera ve iPhone X arka kameraları da aynı. Tabi iPhone 7 değil iPhone 7 Plus üzerinden değerlendirelim kameraları haksızlık olmasın!

   iPhone X ve iPhone 7 Plus da çift kamera var her biri 12 MP (iPhone 7’nin de kamerası 12 MP). Karanlıkta iki cihazın kamerası da aynı çekim kalitesinde, öyle ahım şahım bir fark yok. Apple normalde ürettiği üst model cihazları hep teknik özellik olarak arttırır. Ancak, iPhone 7 Plus’ın üst modeli diyebileceğimiz iPhone X kamerasında bir fark yok.

   7. iPhone X ve iPhone 7 serisi yazılım farklılıkları neler?

   Son çıkan iPhone X ve iPhone 8’in kullandığı İOS sürümünü iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cihazları sanırım birkaç yıl aynı güncel yazılımda kalacaktır.

   iPhone 7 ile iPhone X arasında yazılımda hiçbir fark görünmedi, hiçbir fark da yoktur.

   Geçtiğimiz günlerde Apple, iOS 11 sürümünde yavaşlayan cihazların bataryası değiştikten sonra aynı performansa kavuşmuştur. Umarız iOS 12 sürümünde bu tarz sorunlarda yaşamayız.

   Unutmadan söyleyelim; iPhone 7 ve iPhone 7 Plus iOS 12’ye güncelleneceği iPhone X ile bir fark olmayacak!

   iPhone X ve iPhone 7 Plus karşılaştırması sonrasında iPhone X mi iPhone 7 Plus mı kararı siz verin!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.