iPhone 7’nin Maliyeti Ne Kadar?

   Yüksek fiyatlar ile satılan iPhone 7’nin Apple’a maliyeti ne kadar?

   iPhone 7’nin Maliyeti Ne Kadar?

   Apple tarafından yeni telefon modelinin tanıtımı yapılırken, yeni telefon ile ilgili yapılan son hesaplamalarda telefonun oldukça düşük bir maliyete sahip olduğu görüldü.

   Apple yüksek oranlarda kâr elde ediyor!

   Sürekli çok yüksek fiyatları ile eleştirilerin odağında olan Apple, bu konuda eleştirilerin haklı olduğunu da gösterdi. Zira yapılan son hesaplamalar ile birlikte cihazın maliyet ve kar oranlarında ciddi bir fark olduğu ve cihazlar üzerinden Apple’ın yüksek oranlarda kar elde ettiği öğrenildi.

   Apple’ın üretimleri ile ilgili yapılan hesaplamalarda tek tek maliyetler hesaplanırken, hesaplamalar sonucunda telefonun maliyetinin 292 dolar olduğu belirlendi. Buna göre telefonda yer alan donanımların gerçek fiyatları araştırılırken, ekranın 37 Dolar, bataryanın 4 Dolar, kameraların 26 dolar, anakart 74 Dolar, hoparlörler 11,50 dolar, telefon kasası 22 dolar, diğer ek donanımlar ise 117,50 dolar gibi bir fiyata alınabiliyor. Üstelik Apple’ın binlerce alım yaptığı düşünüldüğünde bu fiyatların çok daha altında telefon parçalarını temin etmek mümkün. Bu bakımdan maksimum 292 Dolar üzerinden telefonun Apple üretim hattından çıktığını söylemek mümkün.

   292 Dolara mal edilen bir telefonun satış fiyatının 750 Dolar olması ise bu konuda aradaki farkın ne kadar fazla olduğunu da gösteriyor. Bu açıdan her bir cihaz için Apple yüzde 39 oranlarında bir kar elde ediyor. Aradaki farkta kuşkusuz üretim maliyetleri ve pazarlama gibi ücretler mevcut. Fakat her telefonda bu kadar yüksek oranlarda bir farkın alınması milyonlarca satan bir telefon düşünüldüğünde oldukça fazla.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.