İntihara Sebep Olan Oyun (Mavi Balina Oyunu)

   Mavi balina oyunu dünya genelinde intihara sebep olan oyun olarak biliniyor.

   İntihara Sebep Olan Oyun (Mavi Balina Oyunu)

   Bugüne kadar tüm dünyada 130 gencin ölümüne sebep olan mavi balina oyunu (Blue Whale) gençlerin psikolojisini yıkıyor ve intihar etmelerine sebep oluyor.

   Son aylarda Türkiye’de yaşanan bazı intihar olaylarının ardında mavi balina oyunu olduğu iddia edilmekte.

   Edinilen bilgilere göre Mavi balina 2015 yılında piyasaya çıktı. Oyunu yaratan Philipp Budeikin 22 yaşında ve Rusya’da tutuklanarak 3 yıl hapis cezası aldı. Ancak, oyun halen farklı yöneticiler tarafından oynatılıyor ve tehlike geçmiş değil!

   Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu (BTK) mavi balina oyunu uyarısı!

   İntihara sebep olan oyun için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan uyarı daha çok aileleri bilgilendirme amaçlı. Sabit bir internet adresi olmayan oyunun Türkiye erişiminin kesilmesinin mümkün olmadığını ve ailelerin, çocukları bu konuda uyarmaları gerektiği aktarıldı. Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen VK sosyal medya sitesinin mavi balina oyunu için başlangıç noktası olabileceği söyleniyor. Mavi balina oyunu hakkında gençleri bilgilendirmek büyük önem taşıyor. Ayrıca, çocukların sosyal ağlarda ve internette oynadığı oyunları ve yaptıklarını takip etmek gerekiyor.

   İntihara sebep olan mavi balina oyunu nedir?

   İntihara sebep olan mavi balina oyunu bir bilgisayar veya mobil oyundan ziyade görevlerden oluşuyor. Başlangıçta, oyun yöneticisi tarafından tuhaf ama basit görevler veriliyor ve oyunu oynayan kişinin bu görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Basit ve kişisel görevlerin ardından mavi balina oyunu yöneticisi daha zor görevler vermeye başlıyor. Mavi balina oyunu 50 farklı görevden oluşuyor. İntihara sebep olan oyunun ünlü görevlerinden biride “mezarlıkta fotoğraf çekilme” görevi. Mavi balina oyunu görevlerinin gece yarısı saat 02:00 itibariyle yapılması isteniyor.

   İntihara sebep olan oyun kimleri hedef alıyor?

   İntihara sebep olan oyun daha çok gençleri hedef alıyor. Bugüne kadar 14 ile 24 yaş arasında kurbanları oldu. Tamamen ölüm tuzağı olan oyunun nasıl oyuncu seçtiği henüz netlik kazanmadı. Oyun ilk çıktığında genel olarak 18 yaş altındaki kitleyi manipüle ediyor ve intihara sebep oluyordu. Son dönemde ise oyunun farklı yaş gruplarını da hedef alması mümkün.

   İntihara sebep olan oyun mavi balina için önlemler

   Dünya genelinde yüzlerce kişinin intihara kalkışmasına sebep olan Mavi Balina oyunu için ABD geniş önlemler almış durumda. ABD üzerinden Youtube aramasında “Blue Whale” kelimelerinin geçtiği bir arama yaptığınızda birçok uyarı ile karşılaşılmakta. Yardıma ihtiyacınız var mı tarzında uyarıların dışında günün 24 saati ücretsiz destek hatları bulunuyor. Ülkemizde Mavi Balina Oyunu hakkında BTK tarafından yapılan bir uyarı ve açıklama var. Farklı tedbirlerin alınıp alınmayacağını ise şu anda bilemiyoruz. Yetkililer tarafından Türkiye’de yeni tedbirler alınana kadar, Mavi Balina hakkında çevremizi bilgilendirelim, çocuklarımızı uyaralım.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.