İnternet’in Yavaşlama Sebebi Nedir?

   15.06.2016 saat 15:00 sularında başlayan internet sorunu, tüm ülkeyi etkiledi.

   İnternet’in Yavaşlama Sebebi Nedir?

   Belki sizlerde fark etmişsinizdir, internet yaklaşık olarak saat 15:00’san beri bir sıkıntı içerisinde. Neden olduğunu bizlerde yeni öğrenmiş bulunduk ve gerçekten internetin bu kadar yavaş olması sinirlerimizi bozmadı değil, özellikle de işi olanlar için veya olmasına da gerek yok herhangi bir şey ile uğraşanların internetin bir an da gitmiş olması kadar yavaşlaması sinir bozdu. Pekâlâ neden internet saat 15:00’dan sonra bu kadar yavaşladı?

   İnternet neden yavaşladı?

   İnternet’in neredeyse çökme derecesine kadar gelme sebebi, yurt dışına giden ağlarda bir sorun çıkmış olması olarak açıklandı. Bu sıkıntıların yaşandığı saat ise yaklaşık olarak 15:00 suları idi. Her ne kadar resmi bir açıklama yapmamış olsalar bile, uzmanlarda bu konunun yurt dışına giden bağlantılar ile ilgili olduğunu iddia etti. İnsanlar sosyal medyayı salladı, kimileri bunun kişisel sorun olduğunu bile düşündüler, kendi internetlerinden kaynaklandığını düşündüler.

   Aslına bakarsanız TİB resmi internet sitesinde şöyle bir açıklamaya yer verdi: 

   “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (webcache.googleusercontent.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 15/06/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

   Bahsedilen Web Cache özelliği bir arşiv görevi görüyor ve sebebi ise; görüntülenmemesi gerekilen şeylerin görüntülendiği için engellenmesi gerektiği söylenmiş. Ama yine de bu engellemenin yanı sıra yurt dışı fiber hat çıkışları da teknik sorun yaşadı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.