İnternet Kullanıcıları Tehlikede Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

   Özellikle internet kullanımı yaptığımız akıllı telefonlardan kişisel bilgilere, mail adreslerine hatta banka hesaplarına kadar erişim söz konusu olabilir.

   İnternet Kullanıcıları Tehlikede Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

   İnternet ortamı bize her türlü bilgiyi sağlıyor. En önemlisi ise sağlamış olduğu kolaylıklar. Tabi bu kolaylıklar bir yana, artık hepimiz biliyoruz ki internet ortamı çok da güvenli değil. İnternet ortamına nasıl dikkat etmek gerekiyor? İnternet kullanıcılarını nasıl tehlikeler bekliyor?

   Özellikle internet kullanımı akıllı telefonlardan yapılıyor. Gün içerisinde defalarca kez akıllı telefonlardan internete bağlanıyoruz. Ancak bazı dolandırıcılar ve kişisel bilgilerimize ulaşmak isteyen art niyetli kişiler iyi niyeti kullanabiliyor. Bunun en büyük örneği ise gmail adreslerimiz ile kayıt olduğumuz alanlar. Gerekli gereksiz kayıt olunan bazı yerler için kullanım şartlarını okumadan işaretliyoruz. Eğer art niyetli uygulama ve yazılım indirirsek ve buna onay verirsek kişisel bilgilerimizin çalınması çok kolay olacaktır. Kişisel bilgilere mail adreslerine hatta banka hesaplarına kadar erişim söz konusu olabilir. Dolandırıcılar çok sayıda ünlüyü de bu yöntem ile tuzağa düşürüyor ve banka hesaplarına ulaşım sağlıyor.

   Bulut depolama servislerine dikkat edin

   Bulut depolama servisinden resimlerinizi silseniz bile dolandırıcılar bununda bir yolunu bularak o resimleri geri getirebiliyorlar. Yani başkalarının görmesini istemediğiniz resimleriniz varsa kesinlikle bulut depolama sistemlerine yüklemeyin.

   Sildim diye unuttuğunuz eski resimler bir gün karşınıza çıkabilir. Kısa süre önce Dünya çapında ünlü isimlerin depolama verilerine ulaşılmış ve şantaj yolu ile para istenmişti. Para vermek istemeyen çok sayıda ünlünün resimleri magazinsel olarak deşifre edildi.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.