İnternet Hızını Yükseltebilmek İçin Yapılması Gerekenler

   Günümüzde her şeyin internete bağlı olmasından dolayı hepimiz internet hızını yükseltmek için bir çok araştırma ve deneme yapmaktayız.

   İnternet Hızını Yükseltebilmek İçin Yapılması Gerekenler

   İnternet hızı teknoloji çağının en büyük gereksinimi olarak kabul edilmektedir. Ancak kontrolsüz biçimde internet hızı düşebilmektedir. Bu da kullanıcının işlerini aksatabilmekte, psikolojik olarak da yaşam kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle uzmanlar aralıksız yenilikler geliştirmektedir. Günümüzde her şeyin internete bağlı olması ihtiyacı daha da artırmaktadır. Diz üstü bilgisayar, tablet, oyun konsolu, akıllı TV ve telefonlarla kablosuz tüm cihazlar internet ihtiyacı duyabilmektedir.

   Dünyadaki En Hızlı ve En Yavaş İnternet Hızları

   ExpressVPN’in araştırmasına göre, dünyadaki en hızlı ve en yavaş internet hızlarına sahip ülkeleri aşağıda bulabilirsiniz:

   En Yavaş İnternet Hızına Sahip Ülkeler

   SIRALAMABÖLGEHIZ (MBPS)
   1.Küba7.21 Mbps
   2.Türkmenistan8.84 Mbps
   3.Afganistan9.28 Mbps
   4.Burundi9.62 Mbps
   5.Gambiya10.63 Mbps
   6.Suriye11.06 Mbps
   7.Sudan11.34 Mbps
   8.Yemen11.44 Mbps
   9.Mozambik11.51 Mbps
   10.Tunus11.88 Mbps

   En Hızlı İnternet Hızına Sahip Ülkeler

   SIRALAMABÖLGEHIZ (MBPS)
   1.Monako319.59 Mbps
   2.Singapur300.83 Mbps
   3.Şili298.5 Mbps
   4.Hong Kong292.21 Mbps
   5.Çin Anakarası280.01 Mbps
   6.İsviçre279.8 Mbps
   7.Fransa271.33 Mbps
   8.Danimarka270.27 Mbps
   9.Romanya260.97 Mbps
   10.Tayland260.54 Mbps

   İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

   İnternet hızı olması gerektiği gibi çalışıyor beklenen istikrar sağlanabiliyorsa kimse sorunun güçlüğünü anlamayacaktır. Fakat aksi durum kişinin işlerini, keyif araçlarını aksatabileceği gibi internet kullanım hevesi de bırakmayacaktır. Bu nedenle geliştirilen teknikleri kullanarak internet verimli hale getirilebilmektedir. Her geçen gün internet kullanan cihazların ve kullanıcıların artması da performansı etkilemektedir.

   İnternet Hızını Yükseltebilmek İçin Yapılması Gerekenler

   İnternet, çağın en büyük yeniliği olarak kabul edilmektedir. Dünya üzerinde iletişim sınırlarını kaldırma gücüyle de bu durum kanıtlanmaktadır. Fakat internet performansının düşük olması kişiler için büyük sorun olabilmektedir. Ancak teknolojide her şey için birden fazla çözüm yolu bulunmaktadır. Çözüm odaklı olanlar bu yollardan ilerleyerek çözüm üretebilmektedir. İnternet hızını artırabilmek için yapılması gereken noktalara göz atmak gerekirse;

   İnterneti verimli kullanabilmenin ilk koşulu mevcut altyapınızı destekleyen bir ağ kullanmaktır. Ardından kendi başınıza yapabileceklerinizi deneyerek internet hızını destekleyebilmek mümkündür.

   Ağ performansını önemli ölçüde etkileyen Router yerleşimi, erişimi engellemeyecek şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Router antenlerini hareket ettirerek maksimum verim alabilecek konumda kullanabilirsiniz.

   Eski model Routeri yeni versiyonuyla değiştirmek, 802.22b/g/n router kullanıcının ilk yapacağı şey değişimdir. Routerinizi 802.11ac ile değiştirerek bağlantınızı güçlendirebilir, internet hızınız 3 kat artırabilirsiniz. Router değişimi bant genişliğini ve işlevselliğini yükselterek internet hızını artırmaktadır.

   Router üzerinde kanal ayarı yapılabilmektedir. 2.4 GHz ile 5GHz gibi seçenekler bulunmaktadır. Kapsamınızı aşmayan bir kanal değişimi yaparak hızınızı yükseltebilirsiniz.

   Ağınızı genişletme seçeneğini kullanabilirsiniz. 802.11ac veya 802.11n router kullanıcıları ağ genişletme ya da köprü seçeneğini kullanabilmektedir. Bu sayede Wi Fi sinyali bulunmayan noktalarda dahi internet kullanılabilmektedir. Wi fi ağında koruma sağlayabilmektedir, bunun için WAP2 ayarlarına geçerek tüm kullanıcılara güven sağlayabilmek mümkün olacaktır.

   Bant Genişliği olarak bilinen erişim ağınızı kilitleyebilirsiniz. Aksi halde komşunuz, yakınınız yani izniniz olmadan ağınıza giriş yaparak wi fi kullanıcısı olabilecek demektir. Bu nedenle mutlaka kablosuz ağ güvenliği sağlanması gerekmektedir.

   Mevcut router’ i ilave bir yönlendirici konumlandırarak da internet hızınızı yükseltebilirsiniz. Ana yönlendirici kapsama alanında olacak şekilde konumlandırılan ek yönlendirici büyük kolaylık sağlayacaktır.

   • Modemi kapatıp açarak sıfırlayabilir bu sayede internet hızınızı artırabilirsiniz.
   • Bilgisayar ve cihazlarınızı virüslerden arındırmak da işe yarayabilmektedir.
   • DNS adreslerinizi değiştirerek deneme yapabilirsiniz.
   • Arka planda çalışabilecek programları denetleyin.

   İnternet Hızını Artırabilmek İçin Uzman Desteği

   İnternet yavaşlaması veya tamamen olmaması gibi sorunlar gündeme gelebilmektedir. Teknoloji uzmanlarından alınan bilgilere göre destek adımlarını izleyerek kullanıcılar internet hızını artırabilmektedir. Fakat yapılan işlemlerin sorunu daha büyütmemesi için uzman desteği alınması gerekmektedir. Erişim kontrolünden modem değişimine kadar yapılabileceklerden sonra bir teknik servis uzmanından yardım almak en doğrusu olacaktır. Bu konuda da güvenilir, profesyonelliği kanıtlanan kişilerden servis hizmeti alınmalıdır. Aksi halde farklı sorunlarla mücadele etmek durumu gündeme gelebilmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.