Huawei ve Honor’un Benchmark Testlerinde Hile Yaptığı Doğrulandı!

   Huawei’nin en iyi akıllı telefonlarının bazılarını benchmark testlerinde aşırı performans gösterecek şekilde optimize ettiği doğrulandı!

   Huawei ve Honor’un Benchmark Testlerinde Hile Yaptığı Doğrulandı!

   Huawei, en iyi akıllı telefonlarından bazılarını benchmark testlerinde aşırı performans gösterecek şekilde optimize etti. Salı günü AnandTech, Huawei P20’nin özellikle popüler kıyaslama uygulaması olan 3DMark’ı çalıştırırken performansı en üst düzeye çıkarmak için programlandığını keşfetti. Bugün, 3DMark, bulguları doğruladığını ve P20’nin yanı sıra benzer davranışlara sahip diğer üç telefonun da benchmark liderlerinden çıkarılacağını açıkladı.

   Listeden çıkartılan telefonlar arasında P20, P20 Pro, Nova 3 ve Honor Play bulunuyor. Huawei, Android Authority’ye verilen bir bildiride telefonlarının performanslarını çalışmakta olan uygulamaya göre ayarlayacak şekilde tasarlandığını söyleyerek bu davranışı kabul etti.

   “Huawei bunun Al olduğunu, ama UL olmadığını söyledi”

   UL, Huawei’nin telefonlarının adını tanıyamadığı bir 3DMark dahili sürümünde çalıştırdığında, testlerde daha kötü performans gösterdi. Bu durum, telefonların yüksek performans taleplerini kendi başlarına belirleyebilecek kadar akıllı olmadıklarını gösteriyor. Bu, karşılaştırma puanının telefonun sıradan bir uygulamayı Huawei’nin özel dikkati olmadan performans arttıracağı yönündeki açıklamaların doğru olmadığını kanıtlıyor.

   Cezalandırma olarak, 3DMark bu telefonların sıralamalarını lider listesinden çıkardı ve web sitesinde listelerini “üreticinin UL kurallarına uymadığını” belirterek not etti. Ayrıca sonuçlarının birçoğu da kaldırıldı.

   Huawei, benchmark sonuçlarıyla yakalanan ilk şirket olmaktan çok uzak, zira Samsung 2013 yılında amiral gemisi telefonlarında da aynı davranışı yakaladı ve geçen yıl OnePlus’ın da aynı şeyi yaptığı ortaya çıktı. Bu zamanlama özellikle Huawei için talihsiz bir durum çünkü sadece bundan birkaç hafta önce bir DSLR fotoğrafını telefonlarından biriyle çekmiş gibi lanse etmeye çalışırken yakalanmıştı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.