Huawei Kendi Mobil İşletim Sistemini Hazırlıyor

   Google’ın Android’i açık kaynaklı sunmaması durumunda veya ABD ile Huawei arasındaki krizin büyümesi halinde Huawei yeni mobil işletim sistemini görebiliriz!

   Huawei Kendi Mobil İşletim Sistemini Hazırlıyor

   Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri arasına girmeyi başaran Huawei, satış bazında oldukça önemli başarılara imza attı. Hem ekonomik hem de amiral gemi olmak üzere farklı tarzlarda modeller hazırlayan şirket, şimdilerde ise mobil işletim sistemi geliştiriyor.

   Daha önce iddia olarak gündeme gelen konu, firma tarafından onaylandı.

   İkinci bir plan hazırda bekliyor

   Şu sıralar ABD hükümetiyle olan anlaşmazlıklar ile gündemde olan Huawei, zor günler geçiriyor.

   Her ne kadar satışlar devasa boyuta ulaşmış olsa da ABD pazarında yaşanan problemler, şirketi farklı planlara itiyor. Bu planlardan bir tanesi ise şirketin kendi elleriyle hazırmış olduğu bir mobil işletim sisteminde yatıyor.

   Bilindiği üzere Çin’de pek çok batı hizmeti sınırlı. Bu durum dahilinde yer alan Google hizmetleri, buna rağmen Android tabanlı cihazların Çin’de satışa sunulmasını engellemiyor.

   Ancak her şeye rağmen ikinci bir plan hazırlamayı ihmal etmeyen Huawei, Android sisteminin kullanılamaması halinde kendi sistemini devreye sokacak.

   Huawei mobil işletim sistemini bizzat şirket CEO’su onayladı

   Huawei’nin CEO koltuğunda oturan Richard Yu, verdiği bir söyleşide konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

   Android ve Microsoft hizmetlerini kullanmaya devam etmek istediklerini dile getiren Yu, yine de herhangi bir olumsuzluk ihtimaline karşı B planı hazırladıklarını belirtti.

   B planından kasıt ise Huawei imzalı bir mobil işletim sistemi.

   Bu alanda kendi mobil işletim sistemini geliştiren tek firma elbette Huawei değil. Yıllardır Tizen sistemini desteklemeyi sürdüren Samsung, çeşitli ürünlerinde bu sisteme yer vermeye başladı.

   Ancak buna rağmen Samsung marka akıllı telefonlarda Android sistemi kullanılıyor. Google’ın Android’i açık kaynaklı bir halde sunmaması veya ABD ile Huawei arasındaki krizin daha da büyümesi halinde Huawei yeni mobil işletim sistemini görmemiz mümkün.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.