Huawei Kendi İşletim Sistemini Hazırlıyor

   Özellikle Android ve iOS arasındaki savaşa dahil olacağı düşünülen yeni işletim sisteminin adı kesinleşmemiş olsa da KirinOS olarak anılıyor.

   Huawei Kendi İşletim Sistemini Hazırlıyor

   Kısa sürede büyük başarılar elde eden Huawei, bu kez oldukça iddialı bir proje üzerinde çalışıyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri arasına girmeyi başaran firma, gelen haberlere göre kendi mobil işletim sistemini geliştiriyor.

   Android ve iOS ikilisinin piyasayı adeta domine ettiği şu günlerde bu tarz bir karar, epey iddialı denilebilir.

   KirinOS işletim sistemi geliyor

   Özellikle Android ve iOS arasındaki savaşa dahil olacağı düşünülen yeni işletim sisteminin adı KirinOS olarak anılıyor. Bu isim henüz kesinleşmiş olmasa da Huawei Başkan Vekili, proje üzerinde çalışılmakta olduğunu doğruladı.

   Pazarlama stratejisi çerçevesinde daha farklı bir isim ile karşılaşılma ihtimali söz konusu.

   Son aylarda Çinli markalara çeşitli zorluklar çıkaran ABD hükümeti, görünüşe bakılırsa markaları bu konuda faaliyet göstermeye itti. Huawei eğer ilerleyen yıllarda Android sistemi kullanımına ilişkin bir engel ile karşılaşırsa derhal kendi işletim sistemini devreye alabilir.

   Tüm yaşananlar Huawei’in endişe yaşadığı anlamına da gelebilir. Zira yasakların ve ambargo gibi kuralların artması şirketi zora sokabilir.

   Bu durum karşısında geç kalmak istemeyen firma, şimdiden yedek planını yapıyor olabilir.

   Huawei farklı bir sistem üzerinde daha çalışıyor

   Huawei markasının üzerinde çalışmakta olduğu tek işletim sistemi KirinOS değil. Google tarafından hazırlanan FuchsiaOS için de kolları sıvayan şirket, görünüşe bakılırsa Google ile sıkı olan ilişkisini sürdürmek istiyor.

   Bunun yanında her ihtimali değerlendirdiği düşünülen firmanın kötü senaryolara karşı önlem aldığı belirtiliyor.

   Eğer KirinOS projesi tam anlamıyla gerçekleşir ve Huawei marka modellerde kullanılmaya başlanırsa sektör adına epey önemli bir gelişme kaydedilir.

   Şu anda Android ve iOS, neredeyse pazarın tümüne hakim. Rekabete yeni bir markanın dahil olması, pek çok dengeyi kökünden değiştirebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.