Google’ın Yeni Görüntülü Konuşma Uygulaması Duo

   Google, I/O 2016 etkinliğinde tanıttığı görüntülü mesajlaşma uygulaması Duo’yu piyasaya sürdü. Duo’nun, getirdiği yeni özellikler göze çarpıyor.

   Google’ın Yeni Görüntülü Konuşma Uygulaması Duo

   Google, rakip firmalarının, FaceTime, Messenger ve Skype gibi görüntülü konuşma uygulamalarına alternatif olabilecek bir uygulama piyasaya sürüyor. Google’ın yeni görüntülü konuşma uygulamasının adı Duo. Google, San Francisco’da düzenlediği I/O 2016 etkinliğinde tanıttığı Duo’yu piyasaya sürerek Apple, Microsoft ve Facebook’un görüntülü konuşma uygulamalarıyla rekabet etmek istiyor.

   Duo, görüntülü konuşma uygulaması olarak, rakipleriyle birkaç özelliği dışında pek farkı yok. Fakat Duo’nun görüntülü konuşma dünyasına yeni getirdiği özellikler fark yaratacak cinsten. İlk olarak, Apple’ın görüntülü konuşma uygulaması FaceTime, yalnızca iPhone ve iPad gibi iOS işletim sistemine sahip cihazlarda çalışıyor. Buna karşın Duo, iOS işletim sistemi kullanan cihazların yanı sıra, büyük pazar payına sahip Android işletim sistemine sahip cihazlarda da çalışabilecek.

   Duo’nun yeni getirdiği özellikler

   Duo’nun diğer görüntülü konuşma uygulamalarıyla karşılaştığında göze çarpan üç yeni özelliği var. Bunlardan ilki, “knock knock” özelliği. “Knock knock” özelliği olarak tanıtılan Duo’nun yeni özelliği sayesinde, aranılan kişi, arayan kişiyi ve ne yaptığını anlık olarak görebilecek. Bu sayede, aranan kişi arayan kişinin kim olduğunu öğrenebilecek ve ne maksatla aradığı hakkında fikir sahibi olabilecek.

   Duo’nun bir diğer özelliği ise, end-to-end encryption denilen, görüntünün kullanıcıdan kullanıcıya şifrelenmesi özelliği. Bu şifreleme özelliği sayesinde konuşan kişilerin görüntüleri ne kötü niyetli hackerlar tarafından ne de Google tarafından ele geçirilemeyecek. Bu sayede kullanıcılar istedikleri kişiyle rahatça görüntülü konuşma yapabilecekler.

   Duo’nun diğer yeni getirdiği özellik ise kullanıcıların birbirleriyle görüntülü konuşma yapabilmesi için sadece telefon numaralarının kayıtlı olmasına ihtiyaç duyması. Benzer diğer uygulamalarda görüntülü konuşma yapabilmek için, kişilerin uygulamaya üye olup giriş yapması gerekmekte, fakat Duo’nun sadece telefon numaralarının kayıtlı olmasına ihtiyaç duyması, tercih edilmesi için büyük avantaj.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.