Google’da Filistin Artık Yok!

   Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google haritalar kısmı olan Google Maps’tan Filistin’i hiçbir açıklama yapmadan sildi.

   Google’da Filistin Artık Yok!

   Google haritalar kısmından Filistin topraklarını silerek o alanı İsrail topraklarına kattı. Filistin topraklarını kesik çizgilerle belirten fakat yüz ölçümünün tümünü İsrail topraklarına katan Google bu duruma karşı dünya üzerinden çok tepki aldı. Milyonlarca Google kullanıcısı Google Maps’i açtığından bölgede yalnızca İsrail ismine rastladı. Google yaptığı bu değişiklik hakkında ne bir ön bildirim nede herhangi bir açıklamada bulundu.

   Google Maps’de Filistin diye bir ülke yok!

   Google Filistin’i dünya haritasından silip topraklarını İsrail topraklarına katarak Milyonlarca Google kullanıcısından tepki topladı. İlk olarak Filistin Gazeteciler formu bu duruma tepkisiz kalmayarak Google’ı Twitter üzerinden sert bir dille eleştirdi.

   Bu değişikliğin İsrail’in planı olduğunu iddia eden Filistin Gazeteciler Formu, yapılan değişikliğin acilen bir açıklama yapılarak düzeltilmesini istediğini belirtti.

   Filistin Gazeteciler Forumu yayınladığı bildiride, “Bu hareket, Filistinlilerin ve dünya Arapların bellek kurcalamak için Tarih, Coğrafya gibi ana vatanları Filistin halkına ve haklı olarak ve başarısız bir girişim tahrif etmek için tasarlanmıştır,” dedi.

   Filistin Gazeteciler formu Google’ın yaptığı bu değişikliği düzeltmesi için change.org’da imza kampanyası başlattı ve pazartesi gününden itibaren yaklaşık 150 bin adet kullanıcı imzası topladı. Google karşı yapılan bu imza kampanyasına daha çok katılımcının katılması bekleniyor. Ayrıca Google’ın yapmış olduğu bu durumu düzeltmesi için de dünyanın en büyük sosyal medya devlerinden biri olan Twitter’da da #BoycottGoogle hastalığı oluşturuldu ve destek bekleniyor.

   Henüz bu konu hakkında bir açıklama yapmayan Google bakalım bu tepkiler karşısında hangi yolu izleyecek?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.