Google, Project Treble’ı Eski Telefonlara da Ekleyecek

   Android O’ya dair en büyük geliştirmelerden birisi, yeni Project Treble sistemini destekleyecek oluşuydu.

   Google, Project Treble’ı Eski Telefonlara da Ekleyecek

   Android O’ya dair en büyük geliştirmelerden birisi, yeni Project Treble sistemini destekleyecek oluşuydu. Bu modüler Google yaklaşımı sayesinde Android cihazların güncelleme işlemi hızlanacak ve aynı şekilde cihazlar daha uzun süre işletim sistemi desteği alacaktı.

   Google mühendisleri açıkladı!

   Buna rağmen, Project Treble’ın sadece yeni çıkan Android O’lu telefonlarda olacağı belirtilmişti. Şimdi ise görünüşe göre bir istisna var çünkü Google mühendisleri, bugün yayınladıkları podcast yayınında 2016’da çıkan Google Pixel telefonlara da Project Treble ekleneceğini duyurdular.

   Project Treble, yeni bir sisteme sahipken bu sayede Android cihazlar doğrudan donanımla bağlantı kuruyorlar. Şu anki güncellemelerin aksine, her OTA yayınında orijinal ürün üreticilerinin sürücüleri güncellemesi gereksinimi böylece ortadan kalkıyor. Güncellenen Android sistemi uyumluluğu arttırırken, bu sayede firmalar da güncellemeleri daha hızlı şekilde yapabiliyor. Hatta çipset üreticisi donanımı desteklemeyi durdursa bile bir şey fark etmiyor. Kısacası, Project Treble adlı bu sistem yazılımsal anlamda ciddi önem taşıyor.

   Bugün ise Google mühendisleri olan Romain Guy, Iliyan Malchev ve Chet Hase, yaptıkları ‘Android Geliştiricileri Kulisi’ adlı programda Treble’ın işletim sistemi için ne anlama geldiğini anlattı. 40 dakikalık sohbette proje hakkında pek çok bilgi verilse de, çıkış tarihi net olarak duyurulmadı.

   Hangi telefonlarda Project Treble olacak?

   Qualcomm’un Snapdragon 821 desteği sayesinde Google Pixel telefonlar da Project Treble’dan faydalanabilecek. Aynı zamanda Google çeşitli firmalarla da başka ‘amiral gemisi’ ürünlere yeni sistemi entegre etmek için çalışmaları sürdürüyor.

   Her ne kadar şu anda bunların hangi firmalar, hangi cihazlar olduğunu bilmesek de seçenekler aşağı yukarı belli. Şimdilik yapmamız gereken ise Android O ve Project Treble çıkışını beklemek.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.