Google Haksız Rekabet Gerekçesiyle Türkiye’de Savunma Verecek

   Android ile haksız rekabet ettiği için Avrupa Komisyonu tarafından 4.3 milyar dolar cezaya çarptırılan Google Türkiye’de savunma verecek.

   Google Haksız Rekabet Gerekçesiyle Türkiye’de Savunma Verecek

   Google haksız rekabet gerekçesiyle Avrupa Komisyonu tarafından 4.3 milyar dolar cezaya çarptırıldı. Android ile haksız rekabet ettiği ileri sürülen Google Türkiye’de de savunma verecek.

   Benzer iddialar nedeniyle Türkiye Rekabet Kurumu harekete geçti. Google Türkiye’de sözlü savunma verecek. Farklı ajanslardan bilgiler gelse de Google büyük bir ihtimal ile 28 Ağustos’da savunmasını yapacak. Taraflar 13 Ağustos’a kadar toplantı için karşı tarafla iletişime geçmek zorunda.

   Türkiye’de Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti soruşturması tamamlandı. Bu soruşturma aşama aşama takip ediliyor. Son kısımda ise Google yetkilileri Türkiye’de belirlenen tarihte savuma verecek. Bu savunmanın ardından nihai karar da verilmiş olacak.

   Google neleri ihlal etti?

   Google aslında kendi koyduğu kuralları ihlal etti. Neden yargılanıyor diye merak edenlere de 4054 sayılı kanunun 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiğini söyleyelim.

   Yapılacak savunma da farklı suçlamalarda ortaya atılabilir. İş yapış formülleri ve farklı konularda ele alınacak. Google ilk defa böyle ciddi suçlamalar ile karşı karşıya kalıyor. Verilecek savunma sonrası alınacak kararla beraber Google’a ne tarz cezalar ve yaptırımlar uygulanacak göreceğiz.

   Rekabet Kurumu toplantıya ilişkin, “Şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, `Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ´ uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 13 Ağustos 2018 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumu´na başvurmaları gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” açıklamasında bulundu.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.