Google Chrome, Flash Engellemesine Başlıyor

   HTML5’i ön plana çıkarmak için Flash içerikleri engelleyeceğini açıklayan Google Chrome, Eylül ayı itibariyle bu kararını uygulayacağını duyurdu.

   Google Chrome, Flash Engellemesine Başlıyor

   Dev firmalar tarafından Adobe Flash’a tabiri yerindeyse “savaş” açıldı! Google, Apple, Amazon, Mozilla, Facebook gibi teknoloji devleri son yıllarda Adobe Flash karşıtı uygulamaları hayata geçiriyor.

   Mozilla’nın ardından Google Chrome da Flash içerikleri engelleyeceğini açıkladı. Chrome bu engellemeyi Eylül ayı itibariyle hayata geçirecek. Engellemenin hayata geçmesi Chrome 53 sürümüyle birlikte başlayacak. Yapılan açıklamaya göre, Aralık ayında yayınlanacak olan Chrome 55 sürümüyle birlikte varsayılan olarak Flash yerine HTML5 bulunacak.

   Adobe Flash neden engelleniyor?

   Adobe Flash’ın tercih edilmemesinin en büyük sebeplerinden biri kullanıcı hızını yavaşlatması. Flash içerikler çok fazla işlem gücü gerektiriyor. Bu yüzden sayfa hızı ve dolayısıyla kullanıcı hızı yavaşlıyor. Flash’a karşı tavır alınmasındaki belki de asıl sebep, Flash’ın her zaman güvenlik açıklarının olma potansiyeline sahip olması.

   Flash’a alternatif olarak HTML5 kullanılacak

   Flash’a kıyasla çok daha az kaynak kullanan HTML5 alternatif olarak görülüyor. Google, HTML5 kullanımının yaygınlaşmasıyla, dizüstü bilgisayarların pil ömrünün artacağını ve sayfa yükleme sürelerinin kısalacağını belirtti. Google’ın asıl amacı, Flash’ın yarattığı sorunlardan kurtularak, kullanıcılarına pürüzsüz bir deneyim sunmak.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.