Google Avustralya’da İnceleme Altına Alındı

   Android’de veri topladığı iddiasıyla Google şu sıralar Avustralya’da geniş ölçekli bir şekilde araştırılıyor.

   Google Avustralya’da İnceleme Altına Alındı

   İnternet devi firmanın izinsiz şekilde Android akıllı telefonlardan milyonlarca kullanıcı verisi topladığı iddia edilince, Google Avustralya’da inceleme altına alındı.

   Bu iddialar yazılım firması Oracle tarafından ortaya atılırken, Google’ın üst firması Alphabet’in yasadışı olarak arama geçmişlerinden ve kullanıcı konumlarından veri topladığı söylendi.

   Söylenenlere göre Google, Avustralya’da yaşayan Android kullanıcılarının bilgilerini alıyor ve izin istemiyor.

   Yüksek oranda veri toplandığı iddia ediliyor

   Avustralya Rekabet ve Müşteri Kurulu ACCC tarafından yayınlanan rapora göre her ay her cihazdan yaklaşık 1 gigabayt veri toplandı.

   Oracle ise her kullanıcı için aylık bir veri kotası belirlendiğini ve bunların Avustralyalı vatandaşlardan izinsiz olarak toplandığını iddia etti.

   Avustralya’da toplamda 10 milyonun üzerinde Android kullanıcısı yer alırken, bu durum da hâliyle beraberindeki endişeli soruları getirdi.

   Özellikle Facebook’un Cambridge Analytica skandalının üzerinden çok kısa süre geçmişken, böyle iddialar çıkması Google’ın da başını ağrıtacak ve güven sarsacaktır.

   Veriler Street View ile mi toplandı?

   Konuya ilişkin Avustralya Mahremiyet Vakfı Başkanı David Vaile de bazı açıklamalar yaparken, Google’ın veri toplamalarının kullanıcıya da maliyet çıkardığını, bu verilerin de Street View projesi kapsamında toplandığını ifade etti.

   Buna rağmen Google ise kullanıcı verilerinin izin alınarak elde edildiğini savunuyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda olay ne yönde seyir edecek?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.