Google A.Ş. Artık Yok!

   Google yeni almış olduğu karar ile artık Alphabet denilen şirketin alt şirketi olacak!

   Google A.Ş. Artık Yok!
   Google çok çok büyük bir şirkettir. Bilmeyen insan evladı da yoktur.

   Google yeni almış olduğu karar ile artık Alphabet denilen şirketin alt şirketi olacak!

   Google, artık bir ana şirket değil. Yani artık resmiyette Google ismi yok. Google servislerinde bu ismi artık görmeyeceğiz büyük ihtimal. Alphabet çatısının altındaki her şirketin ayrı bir CEO’su olacak ve Alphabet içinde bağımsız çalışabilecekler. Alphabet’de alfabe kadar şirketin olması bekleniyor.

   Zaten şirketin çevirisi Alfabe demek. Çünkü Alphabet kendisine katılan her şirkete bir harf veriyor. Google’ın ise harfi tahmin edebileceğiniz gibi G harfi.

   Neden böyle bir şey yapıyorlar bilinmiyor belki de dikkat çekmek içindir. Yani kısacası artık koskoca Google bir alt şirket. Alphabet çatısı altında Google’a ait 7 şirket daha var.

   Bunlar;

   1. Calico: Daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmenin yollarını arayan birim. Şu anda yönetimi Arthur Levinson‘dadır.

   2. Nest: Akıllı ev teknolojilerine odaklanan birim. Bu birimin CEO’su hiç şüphesiz Nest‘i Google’a satma başarısını yakalayan Tony Fadell.

   3. Google Ventures: Yeni şirketleri fonlayan yatırım birimi Google Venture‘ı pekala tanıyoruz. Şu anda Bill Marris tarafından yönetiliyor.

   4. Google: Bildiğimiz Google. İçinde Android, Arama, Youtube, Haritalar, Reklamcılık gibi kollara ayrılıyor. CEO’su Sundar Picha.

   5. Google X: Google içinde kurulan özel/devrimsel projeler birimi. Boston Dynamic muhtemelen bu bölümde kalacak ama Google X içinde başlayan Google Glas şu anda Tony Fadel’in çalışma alanında yer alıyor. Tabi bir de Dan Doctoroff tarafından idare edilen ve akıllı şehir kavramı üzerinde çalışılan yeni bağımsız proje birimi Sidewalk Lab var.

   6. Google Capital: Uzun vadeli yatırımlar yapan Alphabet birimi. Google Capital ekibi, şu anda aynı seviyedeki farklı yöneticiler tarafından idare ediliyor.

   7. Google Fiber: Fiber internet ağı kurmakla görevli birim. Google A.Ş. derken latife ediyoruz. Sonra yanlış anlamayın 🙂

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.