Galaxy S6 edge+ ve Galaxy Note 5 Güvenlik Güncellemesi Alamayacak!

   Samsung, devrim modelleri olan Galaxy S6 edge+ ve Galaxy Note 5’in aylık güvenlik güncellemesi listesinden çıkarılacağı duyuruldu!

   Galaxy S6 edge+ ve Galaxy Note 5 Güvenlik Güncellemesi Alamayacak!

   Piyasaya sürülmesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen hala popüler olarak kullanılan Note 5 ve Galaxy S6 ailesinin kıvrımlı ve büyük ekrana sahip modeli Galaxy S6 edge+ için artık güvenlik güncellemeleri dağıtılmayacak.

   Samsung genellikle amiral gemisi modeller için 2 yıl yazılım desteği sunuyor. Ancak her üç telefon da 2015 yılında piyasaya sürüldüğü için bu sürenin dışına çıkmış durumda. Yine de her telefon gibi Android açıklarını kapatan güvenlik yamalarını bugüne kadar alıyorlardı. Ancak bu duyurunun ardından bu modeller artık güvenlik güncellemelerini almayacak.

   Eylül 2018 paketi de diğer güncellemeler gibi Android işletim sistemindeki bazı güvenlik açıklarını kapatıyor. Bu açıklardan dokuzu kritik iken, yaklaşık 20 açık ise düşük güvenlik riskine sahip ancak yine de düzeltilmesi gerekiyor.

   Güvenlik güncellemelerini almamanın dezavantajları neler?

   Google, Android işletim sistemindeki açıkları kapatmak için her ay düzenli olarak güvenlik güncellemelerini yayınlıyor. Bu güncellemelerinin gönderilmediği modeller ise yeni çıkacak açıklara karşı korumasız kalıyor. Bu da yeni çıkan bir virüsün cihazınıza bulaşarak banka bilgileriniz, fotoğraflarınız gibi özel bilgilerin sızdırılmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden güvenlik güncellemesi almayan telefonların kullanımı büyük riskler taşıyor.

   Güncelleme desteğini göz önünde bulundurursak yeni telefon satın alacak kişilerin mümkün olduğunca güncel modelleri tercih etmeye çalışması gerekmekte. Bu sayede güncellemeleri en uzun süre alabilir, çıkan ve çıkacak olan güvenlik açıklarına karşı güvende olabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.