Galaxy S6 Edge Plus – iPhone 6s Plus Karşılaştırma

   Kendi markalarının amiral gemisi telefonları olan Galaxy S6 Edge Plus ve iPhone 6s Plus’ı bu yazımızda az ve öz bilgilerle karşılaştıracağız.

   Galaxy S6 Edge Plus – iPhone 6s Plus Karşılaştırma

   Kendi markalarının amiral gemisi telefonları olan Galaxy S6 Edge Plus ve iPhone 6s Plus’ı bu yazımızda az ve öz bilgilerle karşılaştıracağız. Fakat bu karşılaştırmada bir telefon diğer telefonu bariz şekilde eziyor onu baştan söyleyelim. Çok detaya inmediğimiz karşılaştırmada temel unsurları göz önüne aldık. Daha çok teknik özelliklerini karşılaştırdığımız cihazların özelliklerine hemen bakalım.

   İşlemci karşılaştırması

   Samsung, Galaxy S6 Edge Plus modelinde kendi işlemcisi olan Exynos 7420‘yi kullandı. Apple ise İntel’in Atom Z2580 işlemcisini telefonlarına yerleştirdi. Yapılan çalışmalar sonucunda Exynos 7420 uygulamalarınız ve oyunlarınız için daha güçlü ve hızlı bir işlemci. Hem işlemci çekirdeği daha hızlı hem de çekirdek sayısı daha fazla.

   RAM karşılaştırması

   iPhone 6s Plus 2 GB RAM’e sahip bir cihaz. Fakat Galaxy S6 Edge Plus ise 4 GB RAM ile karşımıza çıkıyor. Bu farkın oluşmasının en büyük sebebi işletim sistemlerini farklı olması. Android hem arayüzünde hem de eylemlerinde çok fazla RAM harcarken, iOS fazla Ram’e ihtiyaç duymuyor. Yani aslında RAM kıyaslaması çok da sağlıklı bir kıyaslama değil ve tabi ki “RAM’i fazla ise daha iyi” diye bir algıyı da yıkmamız gerekiyor.

   Ekran karşılaştırması

   Galaxy S6 Edge Plus, süper AMOLED ve 1440 x 2560 çözünürlüğünde bir ekrana sahip. iPhone 6s Plus ise IPS LCD ve 1080 x 1920 çözünürlüğünde bir ekran taşıyor. Ekran karşılaştırmasında Samsung’un bariz %78 gibi bir rakamla üstün olduğunu görüyoruz. Ele alındığında da Galaxy S6 Edge Plus oldukça parlak ve çok iyi görünüyor. Ekran yoğunluğunda ise 515 PPI değere sahip S6, 401 PPI değerine sahip 6S’i geride bırakıyor. 5.7 inç olan ekranı ile Galaxy S6 Edge Plus, iPhone 6S Plus’dan (5.5″) %7 daha büyük.

   Kamera karşılaştırması

   Yine burada da Galaxy S6 Edge Plus üstün vaziyette. 16 MP kamera ve 4K kayıt yapabilen Galaxy S6 Edge Plus’ı, 12 MP kamera ve Full HD kayıt yapabilen iPhone 6s Plus, geriden takip ediyor. Ama özel lenslere sahip iPhone 6s Plus’da gayet iyi fotoğraf ve videolar çekiliyor.

   İşletim sistemi karşılaştırması

   Aslında bu konuda herkes farklı görüşlere sahip fakat iOS’un Android’e göre daha hızlı ve stabil çalıştığına şüphe yok. Hem telefonu fazla yormuyor hem de çok teknik isteyen bir işletim sistemi değil iOS fakat Android oldukça RAM yiyen ve telefonu yoran bir işletim sistemi. Bu yüzden zaten iki telefon arasında işlemci ve RAM farkı göze çarpıyor.

   Sonuç olarak;

   Samsung, Galaxy S6 Edge Plus’ı teknik açıdan çok iy i tasarlamış ve en son teknolojileri kullanmış. Apple ise iPhone 6s Plus’ın çok da fazla teknik özellik gerektirmediği için donanım açısından çok da üzerine gitmemiş. Daha çok tasarım ve kişiselleştirme üzerinde telefona çaba sarf etmiş. Yani ben güç ve performans istiyorum diyorsanız Galaxy S6 Edge Plus tam size göre. Yok ben tasarım ve arayüze bakarım diyorsanız iPhone 6s Plus sanki biraz daha önde. Yani zaten iki telefonda zebellah gibi hangisi hoşunuza giderse onu alın diyoruz kısacası.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.