Fotoğraflarda Kırmızı Göz Nasıl Engellenir?

   Fotoğraflarda gözlerin kırmızı çıkması olayı hepimizin başına geliyor. Bu durum neden meydana geliyor ve kırmızı gözden nasıl kurtulabiliriz?

   Fotoğraflarda Kırmızı Göz Nasıl Engellenir?

   En güzel anlarımızı ölümsüzleştirmek isterken, çektiğimiz fotoğrafa baktığımızda çoğumuzun gözünün kırmızı olduğunu görüyoruz.  Neden oluyor fotoğraflarımızın güzelliğini bozan kırmızı göz? Kırmızı gözü nasıl fotoğraflarımızdan atabiliriz? Bu soruların yanıtların haberimizde vermeye çalışacağız.

   Fotoğraflarda göz bebeğimiz neden kırmızı çıkar?

   Önce bu sorunun cevabını arayalım…

   Gözümüzün “iris” isimli bölümü, gözbebeğimizin ışıktan korunması için ışıklı ortamlarda büyüyüp, ışıksız ve loş ortamlarda küçülmesini sağlar. Bu sayede ışıkların toplandığı yer olan göz bebeğimiz, fazla ışığa maruz kalarak zarar görmez.

   Kırmızı gözlü çıktığımız fotoğraflarımızın genelde loş ve karanlık ortamlarda çekildiğini fark etmişsinizdir. Fotoğraflarımızda gözüken kırmızı göz, aslında göz bebeğimizin içinde bulunan kırmızı hücrelerin gelen fazla ışığı yansıtması sonucu oluşur. Gözbebeğimizin içinde kırmızı renkli ve ışığı yansıtan hücreler bulunur. Karanlık veya loş ortamda, flaşla fotoğraf çekildiğinde, iris göz bebeğimizi küçültecek zamanı bulamaz ve gelen fazla ışığı göz bebeğimizde ki kırmızı renkli hücreler yansıtır. Bu yüzen fotoğraflarda gözümüz kırmızı gözükür.

   Nasıl engelleyebiliriz?

   Fotoğraflarda kırmızı gözü engelleyebilmek için loş ortamlarda flaşla fotoğraf çekinmeden önce gözümüzü ışığa alıştırmalıyız. Diğer yöntem de ışıklı ortamlarda fotoğraf çektirmek. Tercih sizin.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.