Facebook’un Ücretsiz İnternet Hizmeti

   Facebook kullanıcı sayısını arttırmak adına internet erişimini yaygınlaştırma politikasını hedef aldı.

   Facebook’un Ücretsiz İnternet Hizmeti

   Facebook kullanıcı sayısını arttırmak adına internet erişimini yaygınlaştırma politikasını hedef aldı. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan ise bu özelliği geliştirmek için çalışılacak en uygun bölge.

   Facebook ülkedeki internet erişimini arttırmak ve kapsama alanını geliştirmek için ‘’Express Wifi’’ isimli yeni teknolojisini test etmeye başlıyor.

   Facebook Express wifi nedir?

   Facebook geliştirdiği bu teknoloji sayesinde kullanıcılara yerel internet servis sağlayıcılarına kırsal alanlara bağlantı hizmeti götürmelerine yardımcı olacak bir yazılım sunacak.

   Facebook kullanıcıları bu bölgelerde Wİ-Fİ bağlantı noktaları ile internete erişilecek.

   Facebook BBC’de yer alan habere göre Hindistan da 125 adet kırsal bölgeye internet bağlantı noktası yerleştirdi.

   Facebook bu tarz bir girişim daha önce gerçekleştirmişti. Fakat Facebook’un yaptığı bu girişimin farkı wifi ağının ücretsiz olarak dağıtılması.

   Facebook geçen senelerde bu testini Free Basics ismiyle hizmete sunmuştu, bu hizmette insanlar kısıtlı ama ücretsiz internet ağına sahipti.

   Bu hizmeti tekel olmaya yönelik bir girişim olarak gördüğünden Free Bascis’i kapatmıştı.

   Fakat Facebook bu sefer express wifi hizmeti ile devlet destekli telekomünikasyon şirketi ile birlikte çalışıyor. Bu yüzden bu projenin olumlu ve kalıcı olması bekleniyor.

   Bizde Facebook kadar merakla bu durumu izliyor olacağız. Hindistan’daki kullanıcılar ise bu hizmetten memnun kalacak gibi duruyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.