Facebook’a Teröre Yardım Ettiği Gerekçesiyle Dava Açıldı

   Amerika’da bir grup, Facebook’un teröristlere yardım ettiğini öne sürerek tazminat davası açtı.

   Facebook’a Teröre Yardım Ettiği Gerekçesiyle Dava Açıldı

   Geçtiğimiz yıllarda Hamas tarafından İsrail’de 5 kişi öldürülmüştü. Öldürülenlerin Amerikan vatandaşı olduğu İsrail hükumeti tarafından belirlenmişti.

   Amerika ise buna çok kızmış ve ölen mağdurların yakınları üzüntüye boğulmuştu. Ayrıca 2014 yılında öldürülen bir gencin ölümünden de Facebook sorumlu tutuluyor.

   Şikayetlerin gerekçesi ise şirketin teröristlere yardım ettiği yönünde. Hamas’ın belirtilen site üzerinden üyeleri ile görüştüğü ve bu sayede haberleştiği iddia ediliyor.

   Facebook firmasının ise buna göz yumduğu şikayet dilekçesinde yer alıyor. 64 sayfadan oluşan bir şikayet dilekçesi Amerika’da mahkemeye sunuldu ve mahkeme sonucu bekleniyor.

   1 Milyar Dolar tazminat istediler

   Ölen 5 Amerikalı için Facebook’a dava açan yakınları 1 Milyar Dolar tazminat istediler. 64 sayfalık iddianamenin en belirgin sebeplerinden biri ise Hamas’ın Facebook’u terör aracı olarak kullanması.

   Facebook şirketi ise konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şirket olarak hiçbir zaman teröre destek vermediklerini ve yapılan terör lehine paylaşımları kaldırdıklarını belirttiler.

   Ayrıca bu gibi paylaşımları görenlerin de kendilerine şikayet etmelerini istediler. Açılan davanın sonucu merakla bekleniyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.