Facebook Yüz Tanıma Sistemi Aktif Ediliyor

   Artık erişilemeyen Facebook hesapları için Facebook yüz tanıma sistemi kullanılacak.

   Facebook Yüz Tanıma Sistemi Aktif Ediliyor

   Milyarlarca kullanıcıya hizmet veren ve dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook da artık yüz tanıma sistemi kullanıyor. Firma tarafından ilk testler başlatılırken, bu sayede hesabına giriş yapamayan kişiler siteyi tekrar kullanabilecek.

   Facebook yüz tanıma sistemi ve SMS doğrulaması

   Facebook bu özelliğin seçeneğe bağlı olduğunu dile getirirken, daha önce hesaba giriş yapmış cihazlarda işe yarayacak. Şirketten de açıklama gelirken, iki adımlı SMS doğrulamalarının yanında artık Facebook yüz tanıma sistemi devreye girecek ve bu şekilde hesap sahipleri kimliklerini tanıtabilecek.

   Yani eğer hesabınıza erişemez ve iki adımlı doğrulama da kullanamazsanız Facebook tarafından yüzünüz tanımlanacak ve tekrar giriş yapabileceksiniz. Facebook yüz tanımlama şifresini unutan kullanıcıların işini kolaylaştırmış olacak.

   Facebook yüz tanıma sistemi ne kadar güvenilir olacak?

   Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Facebook bir açıklama yapmıştı ve arkadaşlarınızla sizin videolarınızın otomatik olarak etiketlendiği bir sistem üzerinde çalıştıklarını dile getirmişti. Şu anda bu özellik DeepFace ile fotoğraflarda işliyor ve yüzde 97 oranında isabetlilikle, iki fotoğraftaki kişinin aynı olup olmadığı bulunuyor.

   Tabii diğer yandan doğrudan Facebook yüz tanımlama sistemi biraz daha riskli olabilir. Kaldı ki Samsung’un amiral gemisi telefonu Galaxy S8 dahi sadece fotoğraf göstererek kandırılmıştı. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde çeşitli güvenlik endişeleri doğacaktır. Tabii Facebook muhtemelen bunu çoktan düşünmüş olmalı. İlerleyen günlerde Facebook yüz tanıma sistemi ne kadar güvenilir göreceğiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.