Facebook Yüz Tanıma Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

   Facebook yüz tanıma sistemi nedir? Facebook yüz tanımlama nasıl yapılır, nasıl kullanılır?

   Facebook Yüz Tanıma Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

   Facebook da artık tıpkı Apple Face ID’de olduğu gibi kendi yüz tanıma sistemine sahip. Eğer Facebook hesabınıza bir şekilde erişim hakkınız kaybolursa, bu yöntemle birlikte kimliğiniz tanımlanacak ve tekrar giriş yapabileceksiniz. Peki Facebook yüz tanıma sistemi nedir? Facebook yüz tanıma sistemi nasıl kullanılır?

   Facebook yüz tanıma sistemi nedir?

   Öncelikle, Facebook’un bu konuda daha önce de önlemleri olmuştu ve SMS ile iki adımlı doğrulamayı devreye sokmuştu. Buna rağmen eğer SMS doğrulaması kullanamıyorsanız, örneğin bir uçakta ya da yurtdışı seyahatindeyseniz bu yönteme erişiminiz zor olacaktır. Hatta doğrudan hesabınızın e-posta adresini kaybetme ihtimaliniz de var. Dolayısıyla burada devreye Facebook yüz tanıma sistemi girmekte.

   Yeni sistemin ilk görüntüleri sosyal medya araştırmacısı Devesh Logendran tarafından yayınlanırken, konuya dair daha sonra Facebook’tan da açıklama geldi:

   ‘Hesap kurtarma aşamasında kimliklerini hızlı ve kolay yoldan doğrulamak isteyen insanlar için yeni bir özellik test ediyoruz. Bu opsiyonel özellik sadece daha önce hesabınıza giriş yaptığınız cihazlarda kullanılacak ve iki adımlı SMS doğrulaması yanına eklenecek.’

   Facebook yüz tanıma sistemi nasıl çalışır?

   Eğer yeni özellik kullanıcılar için yararlı olursa ve hackerlar tarafından aldatılarak geçilmezse, Facebook muhtemelen daha çok insanın hesabını kurtarmasına yardımcı olacak.

   Firma tarafından yapılan açıklamada bahsedildiği gibi, bir hesabı geri almak için daha önce giriş yaptığınız cihazdan kurtarma işlemini yapmanız şart. Yani Facebook yüz tanımlama yaparken o cihazda eskiden hesabınıza giriş yapmış olmalısınız.

   Facebook yüz tanıma sistemi ile hesap kurtarma

   Yıllar içinde Facebook hesap kurtarma için çeşitli metodlar denerken, bazı durumlarda arkadaşlarınızın fotoğraflarını dahi tanımlamanızı istiyor ya da güvenilir arkadaşlarınıza belli kodlar yolluyordu.

   Facebook geçmişte bu tip yöntemler denerken, yeni yüz tanıma sistemi ise teknolojinin getirdiği bir nimet ve eğer herhangi bir güvenlik açığı oluşmazsa, uzun yıllar boyunca kullanılacağa benziyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.