Facebook Tecavüzcüye Arka Çıktı!

   Amerika’da meydana gelen olayda, Brock Turner isimli biri genç bir kadına tecavüz etmiş ve tutuklanmıştı. Bunun üzerine cezasını az bulan insanlar caps yaptı ve Facebook bu capsleri tek tek temizledi.

   Facebook Tecavüzcüye Arka Çıktı!

   Geçtiğimiz haftalarda bilinci yerinde olmayan bir kadına tecavüz edip olay yerinden kaçarken iki kişi tarafından yakalanıp polise teslim edilen Brock Turner, sadece Amerika Hukuk Ceza Sistemine göre 6 ay ceza aldı.

   Tecavüzün ilk olmadığı öğrenilen ve daha önce aynı şekilde 3 kadına daha tecavüz ettiği öğrenilen zanlıya verilen suç elbette ki çok çok yetersizdi.

   Sosyal medyayla toplandılar

   Bunun üzerine harekete geçen bazı Amerikan vatandaşlar, imza kampanyaları başlatıp zanlının daha fazla ceza alması için paylaşımlarda bulunarak cezayı protesto etti.

   Zanlının fotoğraflarından capsler yapan kullanıcılar, fotoğrafların üzerine “Merhaba, benim adım Brock Turner. Tecavüzcüyüm.” şeklinde notlar yazdı. Fakat bu tür paylaşımları nedendir bilinmez ülkemizde de engelleyen Facebook, paylaşılan caps ve gönderileri tek tek kaldırdı.

   “Nefret söylemi içerdiği gerekçesiyle paylaşımınız kaldırıldı.” açıklamasıyla karşılaşan protestocularsa deliye döndü.

   Gerilim iyice tırmandı

   Böyle bir pisliğin korunduğunu düşünen protestocular bu kez, “Bizi susturamazsınız. Biz sadece doğruları içeren paylaşımlar yaptık. Bu işin peşini bırakmayacağız.” şeklinde paylaşımlarda bulundu.

   Facebook’tan büyük geri vites

   Paylaşımların çok büyük kitlelere ulaşmasının ardından, Facebook geri adım atarak paylaşımları hiç silinmemiş gibi zaman tünellerine iade etti.

   Aynı şekilde ülkemizde de olaylar yaşanmasının ardından paylaşılan bu tür şeyleri kaldıran Facebook yönetimine ders niteliğinde olan bu protestoların ise Facebook’un yanlı olduğu gerekçesiyle kullanıcı kaybetmesine sebep olacağı düşünülüyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.