Facebook Paylaşımı İçin 350 Bin TL Ceza

   Facebook’ da bir kullanıcı, iş yeri hakkında olumsuz bir paylaşımda bulundu. Bu paylaşımı dolayısıyla 350 bin TL para cezasına mahkum oldu.

   Facebook Paylaşımı İçin 350 Bin TL Ceza

   Sosyal medya uygulamaları herkese açık olduğu için her türden insan bulunmakta. Bu insanlara engel olmak ise imkânsız olduğu için her türlü hakarete maruz kalabiliyorsunuz. Son birkaç yıl öncesine kadar ise buna karşın herhangi bir önlem alınmıyordu.

   Çünkü bilim suçlarının kapsamı geniş olmadığından kanunlarda bu ve buna benzer suçlar ile ilgili bir yaptırım yoktu. Fakat sıkıntılar artınca devletlerce yeni yaptırımlar eklendi.

   Geçtiğimiz günlerde ülkemizde PKK ve FETÖ sempatizanlarından tutuklananlar olmuştu.

   Ayrıca Facebook üzerinden küfür ve hakaret edenlere de yaptırımlar uygulanıyor. Bazı insanlara saçma gelse de bu cezalar sadece bizim ülkemizde uygulanmıyor. Yurt dışında da buna benzer olaylar yaşanıyor.

   Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte birçok yenilik hayatımıza girdi. Sosyal medya birçok insen için hayatının bir parçası haline gelirken bir takım yeni olayları da beraberinde getirdi.

   Bu yeni olaylardan biri de sanal dünyada paylaştıklarımızın başımızı ağrıtabilmesi. Bu olayın bir örneği Avustralya’da yaşandı.

   Facebookta bir kullanıcı, iş yeri hakkında olumsuz bir paylaşımda bulununca…

   Nambucca, Avustralya’nın kıyı şeridinde yer alan bir şehir. Bu şehirde yaşayan ve 2 tane otele sahip olan Kenneth Rothe’nin sahip olduğu oteller hakkında sosyal medyadan birtakım iddialar ortaya atıldı.

   Bu iddialar Rothe’nin sahip olduğu otellerde çocuk istismarı yapıldığı yönündeydi. Facebook’ da ki bu paylaşımdan sonra Rothe’nin yaşamı alt üst oldu.

   Rothe bu paylaşımdan sonra darp gördü ve işleri bozuldu. Rothe iddiaları reddederek olayı mahkemeye götürdü.

   Olayı soruşturan mahkeme, Rothe’nin otellerinde çocuk istismarı olmadığını saptadı. Bunun üzerine, Facebook’ da bu haberi paylaşan kişinin 350 bin TL tazminat ödemesinde karar kıldı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.