Facebook Live Bağış Sistemi Başlıyor

   Facebook’da Twitch’in yolundan giderek Facebook Live bağış sistemini başlatıyor.

   Facebook Live Bağış Sistemi Başlıyor

   Video oyunları için yayın yapan kullanıcılarına özel Facebook Live tarafından bağış sistemi başlatılıyor.

   Bu şekilde sitenin masaüstü sürümünden yayıncıya minimum 3 dolarlık bağışlar yapmak mümkün olacak. Şimdilik bağışçı kişilere herhangi bir özellik ya da ayrıcalık tanınmayacak fakat ilerleyen dönemlerde hem içerik üreticileri hem de oyuncular için farklı seçeneklerin ekleneceği düşünülüyor. Örneğin Twitch’tekine benzer şekilde özel emojiler olabilir.

   Ne kadarı yayıncıya ne kadarı Facebook’a gidecek?

   Tabii bu tip bağış sistemlerinde en çok merak edilen şey genellikle iki tarafın alacağı miktar oluyor. Örneğin şimdilik Facebook bağış sisteminde Facebook’un bağışın ne kadarını kendine alacağı bilinmiyor.

   Fakat geçmiş dönem uygulamalarına baktığımızda Facebook’un oyun geliştiricilerinden yüzde 30’luk bir pay kestiği ve şu anda bunu yüzde 45’e yükselttiği görülüyor. Benzer bir fiyat politikası oyun yayınlarında da uygulanabilir.

   Facebook Live bağış sistemi ile hem yayıncılara yeni bir fırsat açmış olacak, hem de platform daha sosyal hâle gelecek. Sosyal medya devi Facebook bu hamlesiyle oyun yayıncılarını YouTube ve Twitch gibi platformlardan uzaklaştırmayı istiyor.

   Bakalım reklam gelirleri, bağış ve üyelik gibi seçeneklerle Facebook yeteri kadar yayıncı çekebilecek mi?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.