En İyi Kripto Para Borsaları

   Dünya genelinde en popüler ve en iyi kripto para borsaları hakkında bazı detaylar, borsaların avantajları ve dezavantajları.

   En İyi Kripto Para Borsaları

   Son zamanlarda Bitcoin’in oldukça yüksek fiyatlara ulaşmasının ardından borsacılar altcoinlere yönelmeye başladı. Altcoinleri araştıran kişilerin ise aklında “En iyi kripto para borsası hangisi?” sorusu oluştu.

   Kripto para borsalarını özetleyecek olursak; kripto paraları satın aldığınız, sattığınız, takas ettiğiniz, devlet paralarına veya başka bir para birimine dönüştürdüğünüz yerlerdir. Kripto para borsaları, kripto para sistemi ve piyasası için vazgeçilmezdir. Birçok borsacı çeşitli borsalarda kredi kartı, banka kartı ve kripto paralar ile alım yapabilmektedir.

   Her borsanın farklı avantajları olması sebebiyle hangi borsayı tercih edeceğinizi iyi araştırmanız gerekmektedir. Biz de bu yazımızda en iyi kripto para borsaları, avantajlarını ve dezavantajlarını sizler için derledik.

   Binance

   2017’de kurulmasına rağmen çok kısa bir sürede en popüler kripto para borsalarından birisi oldu. Çin merkezli şirket son zamanlarda yaşadığı problemler nedeniyle Malta’ya taşındı. Tecrübeli ve yeniliklere açık bir ekip tarafından geliştirilen Binance, hem yeni başlayanlar hem de profesyonel borsacılar için uygun olarak hazırlanmış. Aynı zamanda kripto paralarınızı daha güvenli hale getirmek için iki adımlı doğrulama sistemi de kullanılan güvenlik önlemlerinden sadece birisi.

   Birçok Altcoin bulundurması ile borsacıların dikkatini çeken Binance, saniyede 1.4 milyon isteğe dahi yanıt verebiliyor. Bu da Binance’nin ne kadar gelişmiş bir borsa olduğunu görmemiz için yeterli bir rakam. Komisyon oranları çok düşük olan borsada eğer Binance Coin (BNB) kullanırsanız komisyon oranı çok daha düşük rakamlara indirgenebiliyor.

   Binance’nin öne çıkan özelliklerinden birisi de çok başarılı olan mobil uygulaması. Sadece mobil uygulaması ile birçok borsacının Binance’de işlem yapmasını sağlayan şirket mobil uygulama konusunda rakipsiz. Binance birçok alanda en iyi kripto para borsaları arasında olmayı başaran bir kripto para borsası. Müşteri hizmetlerinin başarısını ve Binance’nin diğer projelerini değerlendirdiğimiz zaman gelecekte bu borsayı çok daha iyi yerlerde göreceğiz gibi görünüyor.

   Bittrex

   Bittrex, her geçen gün bünyesine yeni bir kripto para birimi eklemeye devam ediyor. Şu anda 274 farklı kripto para birimi bulunan sitede bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. 2014 yılında açılan ve tamamen Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre düzenlenen ve tabii olan borsa güvenlik özellikleri ile dikkat çekiyor. Birçok borsanın aksine kayıt için kimlik kartı beyanı isteyen firma bu sayede daha uygun kullanıcıları bünyesinde barındırarak işlem hızlarını arttırmayı başarıyor.

   Bittrex’in arabirimi profesyoneller için hazırlansa da sade ve anlaşılabilir olduğu için yeni başlayanlar da bu arabirime kısa zamanda adapte olabiliyor. En iyi kripto para borsaları arasında bulunan Bittrex’in bazı uygulamaları ise kullanıcıları memnun etmiyor.

   Kripto para borsası Bittrex, yeni üye alımlarını zaman zaman kapatıyor. Bu kullanıcıları rahatsız eden bir durum ve en kısa zamanda bu sorunun çözülmesini istiyorlar. Aynı zamanda bazı küçük hataların bulunması borsacıları rahatsız ediyor.

   Bittrex de birçok borsa gibi sadece kripto paralar ile işlem yapmanıza olanak sağlıyor, herhangi bir devlet parası ile işlem yapmanız şimdilik mümkün değil.

   Kucoin

   2018’de açılmış olması nedeniyle kripto para borsaları arasında rakiplerine göre henüz yeni bir borsa olan Kucoin, buna rağmen kendisini kanıtlamayı başarmış durumda. Doğrudan bir kişi tarafından yönetilmediği için güvenliğin çok daha yüksek bir seviyede olduğu Kucoin, kripto para birimi çeşitliği ve düşük komisyon oranları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Aynı zamanda kazandığı paranın %90’ını tekrar kullanıcılara dağıtması da Kucoin’i eşsiz kılan özelliklerden birisi.

   Başarılı bir müşteri hizmetleri olan Kucoin’in tek dezavantajı ise TRY, USD, EUR gibi devlet paraları ile işlem yapılamaması. Kucoin bu dezavantajı avantaja çevirebilirse, en iyi kripto para borsaları arasında uzun süre yerini koruyacaktır.

   Coinbase

   En güvenli kripto para borsalarından birisi olan Coinbase, 30’dan fazla ülkede aktif olarak faaliyet sürdürüyor. Coinbase, sadece bir kripto para borsası değil. Aynı zamanda cüzdan özelliği de sunan kripto para borsası Coinbase, üst düzey güvenlik önlemleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Coinbase, sistemde bulundurulan her kripto parayı sigortalayan eşsiz bir borsa. Sade ve kolay kullanıma sahip Coinbase ara yüzü ile kullanıcıları çok zorlamayan kolay kullanımlı bir kripto para borsası olmayı başarıyor.

   Rakibi borsalara göre daha düşük komisyon oranları sunan borsa, profesyonel borsacıları da düşünmüş ve gelişmiş ürünler, seçenekler dâhil etmiş. Kara para aklama, vergi kaçırma gibi yasadışı girişimleri engellemek adına devletlerle birlikte hareket eden borsa prosedürleri de takip ediyor. Birçok ülkede banka kartı veya kredi kartı ile kripto para alımını destekleyen borsa bu konuda rakiplerine göre çok avantajlı.

   Coinbase kullanıcıları hesaplarının silinme ve dondurulma yetkisi geldiği için borsa içerisinde ki özgürlüklerini kaybettiklerini söylüyor. Ayrıca borsanın çok yüksek kullanıcı sayısına sahip olduğu için müşteri hizmetlerinin eskisi kadar kaliteli hizmet veremediğini de belirtiyorlar. Bunun farkında olan kripto para borsası yöneticileri ise yeni müşteri hizmetleri personeli alarak bu sorunun önüne geçmeyi planlıyorlar. Ancak yine de yeni hesap açan kişilerin hesaplarının onaylanma süresi bazen çok uzayabiliyor. Coinbase, en iyi kripto para borsaları arasında başı çekmesi gereken kripto para borsalarından biri. Ancak müşteri hizmetlerinin yetersizliği sebebiyle sıralamanın en sonuna eklemeyi uygun gördük.

   Dünya genelinde en popüler ve en iyi kripto para borsaları olan 4 borsanın avantajları ve dezavantajlarını yukarıda detaylıca belirtmeye çalıştık. Unutulmamalıdır ki hacklenemeyecek hiç bir sistem, hiç bir borsa yoktur! Bu sebeple yatırım yapmadan önce güvenlik tedbirlerinizi en üst düzeyde almanızı tavsiye ediyoruz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.