Elon Musk: Bana Para Kaybettirse Bile İstediğimi Söyleyeceğim

   Elon Musk, Twitter’da yaptığı “George Soros ‘insanlıktan nefret ediyor'” tweetine İsrail hükümeti tarafından eleştiriler gelmesinin ardından, antisemitizm suçlamalarına yanıt verdi.

   Elon Musk: Bana Para Kaybettirse Bile İstediğimi Söyleyeceğim

   Elon Musk, Twitter’da yaptığı “George Soros ‘insanlıktan nefret ediyor'” tweetine İsrail hükümeti tarafından eleştiriler gelmesinin ardından, antisemitizm suçlamalarına yanıt verdi.

   Bu tweet, Yahudi hayırsever hakkında sıkça çürütülen komplo teorilerine katkıda bulunuyormuş gibi görüldü.

   Ancak Musk, CNBC’ye verdiği röportajda antisemitik görüşlere sahip olmadığını belirtti.

   Ayrıca, evden çalışmayı “ahlaken yanlış” olarak nitelendirdi ve teknoloji rakibi OpenAI’ı eleştirdi.

   Ne Olmuştu?

   Soros Fund Management, Mayıs ayında Musk’ın Tesla şirketindeki sahip olduğu hisseleri azalttı.

   Ancak şirketin kurucusu Bay Soros, ABD’deki sağcı figürler tarafından sürekli olarak komplo teorilerinin hedefi oluyor.

   İsrail Dışişleri Bakanlığı da ülkenin dijital diplomasi direktörü David Saranga’nın Twitter’da trend olan figürleri paylaştığı bir gönderiyi retweetledi. Bu gönderide, Musk’ın gönderisinden sonra “Yahudiler” terimini kullanan 27.000’den fazla tweet olduğu gösteriliyordu.

   Eski İşçi Partisi milletvekili David Miliband, Gordon Brown döneminde Dışişleri Bakanı olan Musk’ın açıklamalarını “tamamen iğrenç” olarak nitelendirdi ve geri alması gerektiğini söyledi.

   Ancak bu eleştirilen tek bölüm değildi.

   Musk’a, “çok kötü bir psikolojik operasyonun” bir parçası olup olmadığına dair bir tweeti hakkında da sorular soruldu – temelsiz bir komplo teorisi.

   Bir “psikolojik operasyon” – veya “psikolojik operasyon” – davranışları hedef almak ve etkilemek için kullanılan askeri bir terimdir.

   Bazı Yanlış İddialar

   Musk’ın sözleri büyük önem taşıyor.

   Dünyanın en zengin ve en etkili insanlarından biri olan Musk, aynı zamanda en büyük sosyal medya platformlarından birine sahip – neredeyse 140 milyon takipçiyle tek başına en büyük hesaba sahip.

   Ancak son aylarda Musk, Twitter’da yanlış veya yanıltıcı iddialarla daha fazla etkileşimde bulunmaktadır.

   Texas saldırısı hakkındaki sözleri – ve bunun hakkında rapor yayınlayan bir araştırma kuruluşu olan Bellingcat – Musk’ın bu tür Twitter etkileşimlerinin en son örneğidir.

   Daha önce, şunlar hakkında yanıltıcı iddiaları tekrarlamıştı:

   • Kapitol isyanı
   • Ukrayna savaşı
   • ABD’deki aşırılık yanlısı gruplar

   Musk genellikle tweetlerinin sözcük seçimine dikkat etmeye çalışsa da, Texas saldırganının neo-Nazi ideolojisine sahip olmadığı ve çevrimiçi profili bir “psikolojik operasyon” olabileceği yanlış iddiasını açıkça desteklemiştir.

   Bu, büyük haber kuruluşlarının saldırganın çevrimiçi profillerini gözden geçirdiği ve Teksas polisinin aşırılık yanlısı ve neo-Nazi inançlara sahip olduğunu doğruladığı halde gerçekleşmiştir.

   Musk’ın son tweetlerinden bazıları, yanlış veya yanıltıcı iddialara bağlam eklemek için bir oylama sistemine izin veren bir Twitter özelliği olan Community Notes tarafından doğrulandı.

   Röportajın başka bir bölümünde, Musk evden çalışmaya da eleştiri getirdi.

   “Bunun sadece verimlilikle ilgili bir şey olmadığını,” söyledi. “Ahlaken yanlış.” Ayrıca, baristalar veya mağaza çalışanları gibi bazı insanların kişisel olarak işe gitmek zorunda kalırken diğerlerinin gitmediği bir durumun adil olmadığını belirtti.

   Yapay Zeka Gelişimi Hakkında Düşünceleri

   Musk ayrıca OpenAI’in ChatGPT gibi teknolojilerin güvensiz bir şekilde geliştirildiğini öne sürdü.

   Daha önce Salı günü OpenAI’in var olma nedeninin kendisi olduğunu söylemiş olan Musk, röportajda “isimle ben uydurdum” dedi.

   Mart ayında Musk, yapay zeka gelişiminin durdurulması ve güvence ve düzenlemenin yetişmesi için bir mektup imzalayan birçok kamusal figürden biriydi.

   Ancak bir sonraki ay, rakip yapay zeka şirketi X.AI’ı kurdu.

   OpenAI CEO’su Sam Altman, Musk’a doğrudan yanıt vermedi, ancak Salı günü bir Senato Komitesi önünde yapay zeka büyümesinin düzenlenmesini talep etti.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.