E Fatura Programı Nedir?

   E-Fatura programının temel amacının zamandan ve maliyetlerden tasarruf etmek olduğu söylenebilir.

   E Fatura Programı Nedir?

   Günümüzde dijitalleşme ve ve e-ticaretin yaygınlaşmasıyla daha hızlı ve pratik çözümler sunun uygulamalar hem satıcılar hem kullanıcılar tarafından tercih edilir. Bu uygulamalardan birisi olan e-Fatura uygulaması faturaların elektronik ortamda düzenlenerek hazırlanmasına dayanır. Kağıt ve fatura baskısı için makine kullanmadan hazırlanan bu faturalarla kurumlar hem zamandan hem paradan tasarruf edebiliyor.

   E-Fatura Programının Avantajları Nelerdir?

   E-Fatura programının temel amacının zamandan ve maliyetlerden tasarruf etmek olduğu söylenebilir. Bunun yanında diğer avantajları ise şöyle sıralanabilir:

   • Müşteriye dijital ortamda çok hızlı bir şekilde fatura gönderimi yapılarak iki taraf için de zaman tasarrufu sağlanır.
   • Dijital ortamda hazırlandığından bilgilerin hatalı girilmesi engellenir.
   • Kağıt, baskı aracı ve diğer masraflardan kurumları kurtarır.
   • Alışveriş sonrası faturanın kargo ile gönderilmesi gerekmediğinden operasyonel iş yükünde azalma sağlar.
   • Kurumlar eski tarihli faturalara bile kolaylıkla ulaşabildiğinden şirketin mali tablosu daha net ortaya çıkar.
   • Gereksiz kağıt kullanımının önüne geçerek çevreye katkı sağlar.

   E-Fatura Programını Kimler Kullanabilir?

   Gerçek ve tüzel kişiliğe sahip olan her işletme e-fatura sistemine geçiş yapabilir. Gerçek kişiler nitelikli elektronik sertifika ile tüzel kişiler de mali mühür sertifikası alarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurarak e-fatura programına geçiş yapabilirler. Yıllık satış tutarı belli bir rakamın üstünde olanlar, ÖTV’ye tabi olanlar ve dilerlerse daha küçük işletmeler de e fatura programı kullanabilir.

   E-Fatura Programı Kimlere Zorunludur?

   E- Fatura programı 397 sıra numaralı VUK tebliği ile 5 mart 2010 tarihinde uygulamaya koyuldu. Firmalar ürün satışını gerçekleştirdikten sonra 7 gün içinde e-fatura ibraz etmeliler. Faturada alıcı ve satıcı bilgileri, satılan ürünün detayları ve diğer bilgiler yer alır. E-faturanın sektörlere göre kullanıma başlama tarihi ve koşulları değişkenlik gösterir.

   • Bavul, maden ticareti ve enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalar ticari hayatına başladığı 4. aydan itibaren e fatura kullanmaları gerekir.
   • Tütün, alkol, gazlı içecek, sebze- meyve hal ticareti ve tarım firmaları da ticari hayatına başladığı 4. aydan itibaren e- fatura kullanırlar.
   • Sosyal Güvenlik Kurumu’yla sözleşme imzalayan kurumlar,
   • 2019 yılı sonrası brüt satış geliri 5 milyon TL ve üstü olan kurumlar e fatura programı kullanmak zorundadır.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.