Çin Akıllı Telefon Satışları 2018’in İkinci Çeyreğinde Düşmeye Devam Ediyor

   Çin akıllı telefon satışları 2018’in ikinci çeyreğinde düşmeye devam etse de Huawei büyümeye devam ediyor!

   Çin Akıllı Telefon Satışları 2018’in İkinci Çeyreğinde Düşmeye Devam Ediyor

   Dünyada ve ülkemizde oldukça popüler olan Çin akıllı telefonların satışları bir süredir düşüyordu. Bu durum 2018’in ikinci çeyreğinde de devam ediyor. Sadece Huawei satışları bu düşüşe rağmen yükseliyor.

   Çin akıllı telefon pazarı kötü bir durumda değil, ancak son zamanlarda satış oranları düşmüş durumda. 2017’nin üçüncü çeyreğinden bu yana Çin akıllı telefon pazarı düşüş gösteriyor. 2012’nin ikinci çeyreğinde sevkiyatlar %7 düşse de bu yılın son çeyreğine göre az da olsa büyüme gösterdi.

   Çin üretimi telefon satışları düşerken Huawei büyüyor!

   İlginçtir ki bu düşüş durumunun aksine Huawei, Çin’deki en popüler 5 marka arasından büyüme gösteren tek şirket. 2018’in ilk çeyreğine göre %22’lik bir artış gösteren Huawei’nin bu noktada en büyük yardımcısı alt markası olan Honor oldu. Honor, genç kitleye hitap eden uygun fiyatlı modelleri ile Xiaomi’ye rakip oldu ve yakaladığı satış oranıyla pazar payını arttırdı. Aynı zamanda Canalys tarafından yayınlanan rapora göre Huawei %27’lik pazar payı ile rekor kırdı.

   Çin akıllı telefonlarında yaşanan düşüşün nedenini birbirine çok benzeyen ve pek farkları bulunmayan telefonların çıkarılması olarak gösterilebilir. Üreticilerin birçok müşteriyi telefon değiştirmeye ikna edemedikleri için farklılaşma çabaları içerisinde olduğunu görüyoruz. Yapay zeka destekli kamera, 3D Yüz tanıma ve yeni telefonların benzersiz renklere sahip olması bu durumu kanıtlar nitelikte.

   En çok satan cihazlarda durum nasıl?

   Ancak kriter en çok satan telefonlar olduğu zaman istatistikler oldukça değişiyor. Bu noktada en çok Apple ve BBK Electronics şirketlerini, ikincisi olarak ise Oppo R15 ve vivo X21 modellerini görmekteyiz. Şaşırtıcı bir şekilde bu modelleri Apple’ın Premium modelleri olan iPhone X ve iPhone 8 Plus takip ediyor. Agresif fiyatlandırması ile Honor 7C, 5. Sıradan listeye girmeyi başarıyor.

   YORUMLAR
   1. Bekir dedi ki:

    Satışlar düşse ne olacak halen pazarın büyük sahibi Çin!