CCleaner Virüsünün Hedefinde Teknoloji Devleri Vardı

   CCleaner hacker saldırısının hedefi büyük teknoloji ve telekomünikasyon firmalarıydı.

   CCleaner Virüsünün Hedefinde Teknoloji Devleri Vardı

   PC performansını arttırmada ve sistemi optimize etmede kullanılan CCleaner adlı popüler ücretsiz program, geçtiğimiz günlerde hackerların hedefi olmuştu ve yazılımın belli sürümlerine virüs bulaşmıştı. Görünüşe göre bu kötü niyetli kişilerin hedefinde yüksek profilli teknoloji şirketleri vardı.

   CCleaner saldırısında 2.3 milyon kişi etkilendi

   Bu hafta başında soruşturmaya dair bir rapor yayınlanırken, malware yüzünden yaklaşık 2.3 milyon kullanıcının etkilendiği dile getirilmişti ve güvenlik firması Avast da saldırının büyük teknoloji ve telekomünikasyon firmalarını hedef aldığını dile getirmişti. Yani eğer bireysel bir CCleaner kullanıcısıysanız muhtemelen endişelenmenize gerek yok.

   15 Ağustos 2017 –  15 Eylül 2017 tarihleri arasında toplam 2.27 milyon PC kullanıcısı programın 5.33.6162 numaralı sürümünden etkilenirken, hedefte ise teknoloji firmaları vardı. Avast her ne kadar firma isimleri konusunda ayrıntıya girmese de Japonya, Tayvan, İngiltere, Almanya ve Amerika’da bulunduklarını açıkladı.

   Listede teknoloji devi firmalar var

   Bu sırada Cisco Talos’ta bulunan güvenlik araştırmacıları ise CCleaner’daki malware yazılımları analiz etmeye başladı ve ayrıntılara inerek firma domainlerine eriştiler. Listede Samsung, HTC ve Sony gibi telefon üreticilerinin yanı sıra Singtel, Vodafone ve O2 gibi telekomünikasyon firmaları da vardı. Hatta Cisco, Intel, Vmware, Google ve Microsoft dahi hedef alınmıştı.

   Ayrıntıları ilerleyen zamanlarda öğreneceğimizi umut ediyoruz ve size de bir an önce CCleaner sürümünüzü güncellemenizi tavsiye ediyoruz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.