Bu Ürün Teknoloji Devi Apple’ın Batmama Sebebi!

   Apple firması şimdilerin pazar lideri olsa da zamanında büyük krizler yaşamış ve onu batmaktan kurtaran sadece 3 ürünmüş.

   Bu Ürün Teknoloji Devi Apple’ın Batmama Sebebi!

   Teknoloji pazarının tartışmasız liderliğini taşıyan Apple, 1990’lı yıllarda yaşadığı kriz nedeniyle gerçekten ilginç olaylar yaşamış. Eskiden beri yakın arkadaşı olan John Sculley’i kendi kurduğu şirkete CEO olarak alan Steve Jobs, bizzat olarak arkadaşı tarafından kovulmuş ve başka işlerde çalışmak zorunda kalmış. Yaşadıkları kriz nedeniyle sık sık toplantılar yapan şirket yönetimi, rutin bir toplantıda tartışmanın büyümesiyle Jobs’ı haksız bulmuş ve şirketten kovmuş. Akıllara durgunluk veren olayın nedeniyse, Jobs’ın indirime gitmek istemesi. O zamanlar Apple’ın çıkarmış olduğu Macintosh, hedeflenen müşteri potansiyeline ulaşmamış ve şirket sahibi Jobs fiyatını aşağı çekmek istemiştir.

   Apple tam kapanacak derken

   Jobs’ın kovulmasıyla birlikte işler daha da kötüye gitmiş ve şirketin kapatılmasına ramak kala Jobs tekrar işinin başına dönmüş, efsane modeller olan iMac ve Apple iBook G3’ün üretimini gerçekleştirmiş. Bu ürünler 32 MB Ram ve sadece 4 MB ekran kartı özellikleriyle piyasaya sürülmüş ve her ne kadar şimdiki cihazlarla kıyaslandığında gülünç tablolar ortaya çıksa da şirketi kurtarmaya yetmiş. Her iki modelle de 5 renk seçeneği sunan Apple 6 hafta içinde tamı tamına 140.000 satışa ulaşmış. Apple’ın pazar payının 2 katına çıkmasıyla birlikte, borçlar kapatılıp üretim kapasitesi artmış ve Apple günümüzdeki yerine kadar gelmiş.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.