Bitcoin Kaynaklarının Yüzde 80’i Tükendi

   Kısa sürede neredeyse bütün Bitcoin stokları eridi.

   Bitcoin Kaynaklarının Yüzde 80’i Tükendi

   Bu hafta sonu bir milat yaşandı ve en popüler kripto para birimlerinden olan Bitcoin’in yüzde 80’lik kısmının sirkülasyona katıldığı açıklandı. Satoshi Nakamoto tarafından meydana getirilen protokolün sadece yüzde 20’si ‘madencilik’ için elverişli durumda.

   Sadece 4.2 milyar Bitcoin kaldı

   14 Ocak 2018 tarihi itibariyle toplamda 16 milyar 800 milyon dolar değerinde BTC madenciliği gerçekleştirildi ve madencilere sadece yüzde 20’lik bir pay daha kaldı. Nakamoto, Bitcoin protokolünü 2009 yılında tanıtırken bugünlere geleceğini hiç düşünmemişti.

   Kaynak bugüne kadar hiç artmadı çünkü Nakamoto Bitcoin rakamını 21 milyon olarak ayarlamıştı. Dolayısıyla başarılı olmak için sadece sınırlı sayıda BTC bulunuyordu. Buna rağmen teorik olarak bazı kişiler Bitcoin kaynaklarının manipülatif taktikler aracılığıyla yükseltilebileceğini de iddia ediyor.

   Tabii ki toplamda sadece 21 milyon Bitcoin yer aldığı için, artık elde etmek giderek zorlaşacak ve madenciler daha çok çaba harcamak zorunda kalacak. Bu kısıtlı sayıdaki BTC pazardaki talebi de mutlaka arttıracak ve muhtemelen fiyatlarda da değişim yaşanacak.

   Analistlere göre Bitcoin ilerleyen dönemlerde bu sebepten ötürü çok daha değer kazanacak ve zamanla fiyatı da artacak.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.