Bir İnternet Sitesi Açmanın En Kolay Yolları Nelerdir?

   İnternet sitesi açmak için nelere ihtiyaç var, hangi araçlar kullanılabilir, nereden başlanmalı gibi sorularınızın yanıtı bu içerikte.

   Bir İnternet Sitesi Açmanın En Kolay Yolları Nelerdir?

   Son zamanlarda internet ağının yaygın kullanımı nedeniyle web siteleri çok değer kazanmıştır. Bu platform kurumsal veya kişisel olarak çok farklı maksatlarla kullanılmaktadır. Günümüzde internet kullanım yoğunluğu daha hızlı bir şekilde artmaya devam etmekte olduğu için bu konu çok önemli hale gelmeye başlamıştır.

   Şirketler ya da kuruluşlar için web siteleri kurumsallık açısından çok değerlidir. İnternet ortamının sağladığı olanaklar sayesinde ürün satışı yapılarak ticari amaçlar yerine getirilebilmektedir. Ayrıca bilgi paylaşımı ya da duyuru yapma maksatlarıyla da etkin şekilde kullanılmaktadırlar.

   Öğrenmeyi ve bilgi paylaşmayı seven kişiler tarafından bireysel olarak blog siteleri çok tercih edilmektedir.

   İnternet siteleri hayatımızın her anında karşımıza çıkmaya başlamıştır. Kullanımının çok tercih edilmesi sebebiyle bu konuda hayatımızı kolaylaştıran birçok uygulama üretilmiştir.

   Bir internet sitesi açmak istediğimiz zaman karşımıza çıkacak ilk adım domain adı seçimidir. Sitemizin ismi içinde bulunan içerik ile alan adımız alakalı olmalıdır.

   Almak istediğiniz alan adının müsait olup olmadığını hosting firmalarından kontrol edebilirsiniz. Ancak bu isim kontrolünün en kolay yolu isim kontrol servisleri kullanmaktır. Bu sayede tek sefer seçtiğiniz ismin sosyal medya dahil hangi platformlarda kullanıldığını ya da müsait olduğunu görebilirsiniz.

   Alan adı seçiminizi gerçekleştirdikten sonra hosting servisinizi seçmeniz gerekmektedir. Hosting kapasiteniz ve özelliklerini, kurmayı planladığınız web sitesinin özelliklerine göre seçmelisiniz.

   Bu aşamada alan adınızı aldığınız firmadan hosting hizmetinizi almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü iki hizmeti aynı kaynaktan almanız sayesinde hizmetlerinizin yönetim koordinasyonu daha rahat sağlanacaktır.

   Web sitelerinin çalışma şeklinin arkasında çok fazla teknik detay vardır. Bu sebeple sizle alakası olmasa bile teknik arızalar yaşama ihtimaliniz bulunur. Bu hizmetlerle alakalı teknik bir sıkıntı yaşadığınızda hizmetlerinizin sağlayıcısının aynı olması sayesinde tek bir kaynaktan tüm sorunlarınızı çözebilirsiniz.

   Bu yazımızda profesyonel bir internet sitesi açmanın en kolay yollarından bahsedeceğiz. Öncelikle site açmak için yapmanız gereken ilk işten başlayalım.

   Web tasarım hizmetlerinden faydalanma

   Web tasarım hizmetlerinden faydalanma

   Maddi açıdan web sitenize harcayacağınız parayı dert etmiyorsanız ve tasarım bölümünü de kafa yormak istemiyorsanız, bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Hosting firmalarının bir kısmı da dahil olmak üzere bazı büyük şirketler sizin için web sitenizi tasarlayıp size teslim edebilirler.

   Bu yolu kullanmak için web sitesi kurma işlemini sizin için gerçekleştirecek firmalardan biriyle iletişime geçersiniz. Müşterinin ne istediğinin tam olarak anlaşılması için müşteri hizmetleri taleplerinizi alır. Belli bir süre içerisinde sitenizi ve yönetim panelinizi size teslim ederler.

   Ancak bu yöntemin dezavantajı bu tarz firmaların sahip oldukları tema çeşitlerinin çok sayıda olmamasıdır. Bu sebeple isteklerinizin tam olarak yerine getirebilecek esnekliğe her zaman sahip olamazlar.

   Site kurma araçları

   Site kurma araçları

   Alan adı ve hosting servisinizi seçiminizin ardından internet sitesi açma işleminin son aşamasına gelirsiniz. Bu aşamada web sitenize içerik oluşturmanız gerekmektedir. Bir site açma konusunda en büyük zorluk bu aşamada yaşanmaktadır.

   Son zamanlarda bu konuda yaşanan gelişmeler sayesinde bu süreci çok kolaylaştıran hizmetler vardır. Hiç kod bilgisine ihtiyaç duymadan istediğiniz esneklikte web sayfaları oluşturabilirsiniz. Bu konuda kalitesiyle ön plana çıkan firmalardan biri olduğu için site kur aracını Hostinger üzerinden inceleyebiliriz.

   Bu araç site kurmanın en kolay yoludur diyebiliriz. Çünkü hiç teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur ve istediğiniz kalitede sayfalar oluşturabilirsiniz.

   Yüzlerce sayfa şablonu içerisinden isteğimdiniz versiyonu seçersiniz ve ardından sürükle bırak yöntemiyle kendi tasarımınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

   Menülerinizi istediğiniz gibi oluşturabilir ve sosyal medya bağlantılarınızı yapabilirsiniz. Kısacası bir web sitesi tasarlarken yapabildiğiniz her şeyi bu araç sayesinde çok basit bir şekilde yapabilirsiniz.

   WordPress ve temaları ile site kurma

   WordPress ve temaları ile site kurma

   Sitenizin içeriğini oluşturmak için araç kullanmaktan sonra kullanabileceğiniz en kolay yol WordPress ile site kurmak olacaktır. WordPress’te şablon mantığından farklı olarak tema anlayışı geçerlidir. En büyük avantajı hem ücretsiz hem de premium olarak binlerce tema seçeneğiniz olmasıdır.

   Bu yöntemi kullanabilmek için hosting satın alım aşamanızda servisin WordPress desteği olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde bu seçeneği kullanma ihtimaliniz kalmayacaktır.

   Amacınıza uygun olan temalar içerisinden beğendiğinizi seçebilir ve seçiminizi gerçekleştirdikten sonra yönetim panelinizden temaya uygun şekilde içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

   Seçtiğiniz temada istediğiniz özelliklerin hepsi bulunmayabilir. Ancak WordPress’de bulunan eklentiler sayesinde temanıza yeni özellikler kazandırabilirsiniz. Bu seçenekte temel düzeyde teknik bilginizin olması uygulamayı kullanım ve yönetim konusunda daha faydalı olacaktır.

   Web sitesi teması ile içerik oluşturma

   Web sitesi teması ile içerik oluşturma

   Sıfırdan kodlama yaparak site içeriği oluşturmak üst düzey bilgi gerektirir. Ayrıca zahmetli ve zor bir süreçtir. Ancak temel düzeyde kod bilginiz var ise bir web teması indirerek sitenizi tasarlayabilirsiniz.

   İlk başta göz korkutucu görünse de eğer temel HTML bilginiz olursa istediğiniz temanın yazı içeriklerini rahat bir şekilde değiştirebilirsiniz. HTML kodlarının ne işe yaradığı konusunda elinize bir listesini alıp sayfanızda ki yerlerine bakarak kullanım maksatlarını anlayabilirsiniz.

   Bu yöntemin avantajı site içeriğine müdahale sahanızın sınırsız olmasıdır. Kendi tasarımlarınızı oluştururken sınırları tamamen kaldırırdınız.

   Yine de hiç temel bilginiz yoksa bu yöntemi tercih etmemelisiniz. Uygulamalar ile site oluşturma seçenekleri daha basit bir şekilde site kurma yöntemidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.