Bataryayı Gece Şarj Etmenin Zararları Açıklandı

   Bataryayı gece şarj etmek telefonunuz için zararlı, gece telefonu şarja bırakanlara uyarı!

   Bataryayı Gece Şarj Etmenin Zararları Açıklandı

   Vücudumuz gece boyunca sıradaki güne hazırlanmak için kendini yeniliyor. Öyleyse aynı yöntem neden akıllı telefonlar için geçerli olmasın? Buna rağmen teknoloji epey değişti ve 2018 amiral gemilerinin de büyük çoğunluğu sadece 2 saat içinde şarj olacak. Dolayısıyla gecenin kalanında yazılım şarj sürecini durduracak ve bu şekilde fazla şarjın önüne geçilecek. Fakat bu bataryayı yine de ısı üretmekten korumuyor.

   Telefonları gece şarja bırakmak zararlı

   Telefonunuzu yastığın ya da yorganın altında bırakırsanız, hatta üzerinde kapağı dahi varsa gece şarj sırasında telefonun tam kapasiteye erişmesini engelleyebilirsiniz. Örneğin bir yıl boyunca batarya sıcaklığı 40 derecenin üstünde olursa, telefonu yüzde 100’e şarj etseniz dahi sadece yüzde 65’i dolacaktır.

   Daha da şaşırtıcı olanı, bataryanızı sadece 3 ay boyunca 60 derece sıcaklığa maruz bıraktığınızda batarya hücreleri kapasitesinin yüzde 40’ını kaybediyor.

   Araştırma verileri gösteriyor ki şarjınızı yüzde 40 ile 80 arasında tutmak bataryanıza maksimum ömrü sağlıyor. Bunun için de akşam şarj edilmesi, ardından gece boyu prizde bırakılmaması öneriliyor.

   Her gece telefonunuzu şarja bırakmanız ise takibi zorlaştırıyor ve zamanla bataryanın genel ömrünü azaltıyor.

   Dolayısıyla telefonunuzu gece şarja bırakacaksanız dahi en azından üzerinde kılıf olmamasına dikkat edin.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.