Artık Mac’ler Apple Yapımı ARM İşlemcilerle Gelebilir

   Apple bundan sonra intel işlemcileri kullanmayı bırakabilir.

   Artık Mac’ler Apple Yapımı ARM İşlemcilerle Gelebilir

   MacBooklar için Intel CPU’larına güvenen Apple, bundan sonra dizüstü bilgisayarları için kendi ARM işlemcilerini üretmek istiyor. iPad ve iPhone’larda bunu başarıyla yapan firma, tüm cihazlarındaki tüm çipsetleri artık kendisi yapabilir.

   iPhone modeli izlenecek

   Aslında ARM destekli Mac bilgisayarlar uzun süredir duyduğumuz bir şeydi fakat The Nikkei tarafından yayınlanan yeni raporlara göre Apple işleri daha ciddi hâle getiriyor. Endüstriden kaynaklar Apple’ın kendi çiplerini üreterek iPhone’larda olduğu gibi bunu notebook modellerine entegre edeceği konuşulurken, bu çipler aynı zamanda dokunmatik ekran, parmak izi tarayıcısı ve görüntü sürücü işlevlerini de kendi başına yapabilecek.

   Tabii Apple akıllı telefonlarındakiyle MacBook’larda kullanılan modern çipsetler biraz ayrı bir konu çünkü macOS’ta x86 yapısında bir mimari kullanılıyor. Yani işletim sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için oldukça güçlü bir donanıma ihtiyaç duyuluyor.

   Anonim kaynaklar konuştu

   Bu da asla olmayacak anlamına gelmiyor çünkü The Nikkei’ye konuşan kaynaklar Apple’ın konuyu ciddi ciddi masaya yatırdığını söylüyor. Çip endüstrisinde yönetici olan bir anonim kaynak da konuya ilişkin konuşarak, ‘Dizüstü bilgisayarlar giderek daha ince oluyor ve tüketiciler de arttırılmış mobilite ve uzun batarya ömrü talep ediyor. Bu da ARM mimarisiyle uyuşuyor’ sözlerini kullandı.

   Diğer yandan Intel’in de yeni Kaby Lake Refresh işlemcileriyle mobil platformlarda enerji verimliliğine ve performansa odaklandığını biliyoruz. Bakalım ilerleyen dönemlerde Apple artık Intel çipsetleri kullanmayı tamamen bırakacak mı?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.