Apple’ın Vergi Krizi Gittikçe Büyüyor!

   İrlanda’da başlayan vergi krizi Apple için giderek içinden daha da çıkılmaz bir hal alıyor.

   Apple’ın Vergi Krizi Gittikçe Büyüyor!

   Apple, İrlanda’da kendilerine sağlanan haklar ile birlikte daha az vergi öderken, bu durum Avrupa Birliği Komisyonu tarafından incelemeye alınmış ve Apple ciddi bir ceza ile karşılaşmıştı. Apple için verilen 13 milyar Euro’ luk ceza İrlanda hükumetini de köşeye sıkıştırırken, şu anda durum giderek daha da karışıyor. Yapılan itirazlar, yeni mahkeme ve inceleme süreçleri ile birlikte cezadan kurtulmak isteyen Apple için şu anda tek destekçi İrlanda.  Fakat Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan son açıklamalar bu konuda işleri daha da zora sokmuş durumda. Zira yapılan açıklamalarda Apple açık bir şekilde vergi kaçırmakla suçlanırken, Apple cephesinde hala suçlamalar kabul edilmiş değil.

   Özel anlaşma kabul edilmedi!

   Apple bu konuda İrlanda ile yaptığı anlaşmayı öne sürerek, ödemelerin kendilerine sağlanan imkanlar dahilinde yapıldığı ve hiçbir ödemenin aksatılmadığını söylüyor. Fakat tüm bunlar, asgari oranların da altına inildiği için takip altına alınmış durumda. Bu konuda Avrupa Birliği Komisyonu’nda yer alan kişilerin de Apple aleyhine karar vermesi, komisyon kararının da değiştirilmesini önlüyor.

   Çok yüksek bir miktarın Apple tarafından ödenecek olması bu konuda ciddi bir ekonomik krizi de beraberinde getirebilecek. Bu bakımdan hükumetler nezdinde görüşmelerin yapılması ve bu işin çözüme kavuşturulması bekleniyor. Bu konuda önümüzdeki günlerde kesin kararın verilmesi beklenirken, Avrupa Birliği Komisyonu’nun kararında kesin bir duruş sergilemesi işlerin zorlu geçeceğini de gösteriyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.