Apple’dan Radikal Karar; Satış Rakamları Açıklanmayacak

   iPhone modellerinin ne kadar sattığını öğrenemeyeceğiz! Peki, çoğu kez satış başarılarıyla anılan bir firma neden bu tarz bir karara vardı?

   Apple’dan Radikal Karar; Satış Rakamları Açıklanmayacak

   Dünyanın en büyük ve aynı zamanda en önemli teknoloji şirketleri arasında gösterilen Apple, yeni bir karar aldığını duyurdu. Finansal konuda periyotlar halinde rapor yayınlayan dev marka, bilindiği üzere edinilen başarıları net bir şekilde görmemizi sağlıyordu.

   Hangi cihazların ne kadar sattığını, yazılımların kullanım oranlarını ve firmanın elde ettiği toplam geliri bahsi geçen raporlar eşliğinde öğrenme imkanı buluyorduk. Bu konuda yeni bir adım atan Apple, bundan böyle satış rakamları ile ilgili ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunmayacak.

   Yani doğrudan iPhone modellerinin ne kadar sattığını öğrenemeyeceğiz. Peki, çoğu kez satış başarılarıyla anılan bir firma neden bu tarz bir karara vardı?

   iPhone, iPad ve Mac gibi cihazların satış rakamları açıklanmayacak

   Konu ile ilgili paylaşılan bilgilerde Apple’ın ilerleyen dönemler içerisinde bir satış rakamı belirtmeyeceğine dikkat çekiliyor. Bu karar doğrudan iPhone, iPad ve Mac gibi Apple cihazlarını kapsıyor. Şirketin mali şefi olarak görev alan Luca Maestri, bu zamana kadarki paylaşılan satış rakamlarının Apple’ın gücünü tam anlamıyla göstermediğini belirtti. Ancak buna rağmen şirketin tam olarak neden bu tarz bir karar aldığı bilinmiyor. Sadece piyasada dolaşan tahminler mevcut.

   İddialara göre önümüzdeki yıllarda özellikle akıllı telefon ve buna benzer tüketici elektroniği ürünlerinde daralma yaşanabilir. Doygunluk noktasına geleceği düşünülen tüketicinin bununla birlikte satın alma alışkanlıklarını değiştirebileceği konuşuluyor. Nitekim bu da doğrudan Apple gibi firmaların daha az satış elde etmesine yol açabilir.

   Apple ürünlerinin satış rakamları üçüncü taraflardan öğrenilebilecek

   Apple’ın almış olduğu bu karar sonrasında üçüncü taraf raporlama sunan şirketlerin daha fazla önem kazandığı söylenebilir. Zira iPhone ve buna benzer ürünlerin ne kadar sattığına ilişkin raporları üçüncü taraf şirketler sunacak. Bununla birlikte satışlar hakkında bilgi edinmeyi sürdürebileceğiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.