Apple’a Bir Ceza da Japonya’dan

   Geçtiğimiz günlerde İrlanda’da vergi işlemleri nedeniyle ciddi bir ceza alan Apple’a kötü bir haber de Japonya’dan geldi.

   Apple’a Bir Ceza da Japonya’dan

   İrlanda’da vergi ödemelerinde usulsüzlük yaptığı iddia edilen ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan soruşturma sonrasında ceza ödemesine karar verilen Apple, şimdi de Japonya’dan gelen haber ile sarsıldı. Yaptırımların çok ağır cezalar içermesi, Apple’ın ekonomik anlamdan zorlanmasına yol açarken, Japonya’da verilen karar ile birlikte markanın 118 milyon dolar ödeme yapması uygun görüldü.

   14.5 milyar ceza almıştı!

   Avrupa Birliği tarafından alınan karar sonrasında markanın 14.5 milyar dolar ceza ödemesine karar verilirken, Japonya’da da vergi için mevzuatlara aykırı bir durum tespit edildi. iTunes üzerinde yapılan araştırmalar sonrasında Apple’ın mevzuatları ihlal ettiği tespit edilirken, bu konuda markaya verilen ceza 118 milyon dolar olarak açıklandı.

   Ceza ödendi mi?

   Konuyla ilgili gündeme gelen son bilgilerde Apple’ın bu cezaya itiraz etmediği ve hemen cezayı ödediği de belirtildi. Bu konuda hemen ödemenin yapılması ile ilgili tahminler de gelirken, yeni modelin Japonya’da da satışa çıkacak olması nedeniyle markanın sorun yaşamak istemediği ve bu nedenle cezayı hemen ödediği ifade edildi.

   İrlanda süreci devam ediyor!

   Bu ceza ödeme yapılması ile birlikte kapansa da İrlanda tarafında yüklü bir miktar cezanın ödenmesi gerekiyor ve itirazlar ile birlikte bu konudaki tartışmalar da hala sürüyor. Fakat Apple için ciddi bir cezanın ödeneceği konusunda da genel bir görüş hakim. Böyle bir ödemenin gerçekleşmesi halinde ise Apple’ın ekonomik yönden krize girmesi de mümkün.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.