Apple, vergi kaçakçılığı suçundan ceza aldı

   24 yıl boyunca Apple’ın vergi kaçırdığı ortaya çıktı.

   Apple, vergi kaçakçılığı suçundan ceza aldı

   24 yıl boyunca Apple’ın vergi kaçırdığı ortaya çıktı!

   Apple, vergiyi hangi ülke üzerinden üzerinden kaçırıyordu?

   Teknoloji dünyasının önder markalarından Apple’a vergi kaçakçılığı suçuyla açılan soruşturma 3 yıldır devam ediyordu. Bu soruşturma sonunda sonuçlandı ve soruşturmayı yürüten European Commission, Apple’ın 1991 – 2015 yılları arasında tam 24 yıldır vergi kaçırdığını ortaya çıkardı.

   Edinilen bilgilere göre Apple, vergiyi İrlanda üzerinden kaçırıyordu. İrlanda üzerinde ticaret yapan diğer şirketler % 12.5 vergi öderken Apple yalnızca % 1 vergi ödemiş. Hatta 2014 yılında Apple’ın vergisinin kazancına oranı %0.005’e kadar düşmüş. Apple gibi büyük ve dünyaca ünlü bir teknoloji şirketinin vergi kaçırdığını duyanlar şoka uğradı. Yıllık cirosuyla dünyanın çok kazananlar listesine giren Apple’ın neden vergi kaçırdığı merak ediliyor.

   Soruşturma sonucunda Apple’ın 24 senedir İrlanda üzerinden vergi kaçırdığı yargısına varan European Commission, Apple’a dudak uçuklatan bir ceza verdi. Apple’ın tüm şirket ödemelerini ve faturalarını inceleyen European Commission, Apple’a 13 milyon Euro para cezası kesti.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.