Apple, Uygulama Geliştiricilerine Rekor Miktarda Ödeme Gerçekleştirdi

   Apple tarafından yapılan yeni açıklamaya göre, uygulama geliştiricilerine on yıllık bir sürede 120 milyar dolar ödeme yapıldı.

   Apple, Uygulama Geliştiricilerine Rekor Miktarda Ödeme Gerçekleştirdi

   Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, geçmişten bu yana uygulama geliştiricilerine epey yüksek miktarda para ödedi.

   Yapılan yeni açıklamada, 2008 yılından günümüze kadar geçen sürede geliştiricilere toplamda 120 milyar dolar para ödemesi yapıldığı belirtildi.

   Söz konusu rakam, özellikle uygulama sektörünün ne denli bir boyuta ulaştığını gözler önüne seriyor.

   Uygulama sektörü her geçen yıl hızla gelişiyor

   Apple’ın gerçekleştirdiği 120 milyar dolar değerindeki ödeme, aslına bakılırsa sadece şirket cephesinde önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamakla kalmadı.

   Bunun yanında sektörün canlanmasını ve büyümesini desteklemiş olan Apple, haliyle geliştiricilerin önemli miktarda kazanç sağlamalarını da kolaylaştırdı.

   Buna göre uygulama geliştiricileri, bahsi geçen miktarın sadece dörtte birini geçtiğimiz yıl kazandı.

   2008 yılında hayata geçen uygulama marketi, kısa sürede büyük bir başarı sağladı. Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ve uygulama kullanımının günlük hayatın bir parçası haline gelmesi, söz konusu başarıyı tetikledi.

   Bu gelişme hız kesmeden devam ediyor. Böylelikle gelecek yıllarda yapılan ödeme miktarının çok daha artacağı düşünülebilir.

   2018 yılında elde edilen kazanç 30 milyar doları buldu

   Gelelim bir diğer önemli bilgiye. Ortaya çıkan detaylara göre uygulama geliştiricileri, geride bıraktığımız sene içerisinde Apple’ın uygulama mağazası aracılığı ile 30 milyar dolar gelir elde etti.

   Bu rakamın 2017’deki kazanç miktarına göre arttığı söylenebilir. Zira geliştiriciler bir önceki sene, toplamda 27,5 milyar dolar kazanca ulaştı.

   Kazanç her ne kadar yüksek gözükse de Apple’ın kar oranı için de yüksek yorumunu yapmak mümkün.

   Şirket, App Store üzerinden yapılan harcamalar için yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Uygulama içi abonelikler içinse bu oran yüzde 15 olarak belirlendi.

   Haliyle bu durum, firmanın doğrudan yüklü miktarda gelir elde etmesini sağlıyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.