Apple, Sürücüsüz Otomobil Projesi Çalışanlarını İşten Çıkarıyor

   Apple, sürücüsüz otomobil projesi adına çalışmakta olan yazılım mühendisleri, donanım mühendisleri, ürün tasarım mühendisleri ve program yöneticileri dahil 190 kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

   Apple, Sürücüsüz Otomobil Projesi Çalışanlarını İşten Çıkarıyor

   Birkaç yıldır sürücüsüz otomobil projesi üzerinde çalışmakta olan Apple, görünüşe bakılırsa geri adım atıyor.

   Bir dönem otomobil modeli tasarladığı dahi konuşulan şirket, sürücüsüz otomobil projesi adına çalışmakta olan tam 190 kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

   Sürücüsüz otomobil projesinin rafa kaldırıldığı konuşuluyor.

   Apple tasarruf planları yapıyor olabilir

   Yeni nesil iPhone satışlarının istenilen düzeyde olmaması, Apple’ı tasarruf yapmaya itebilir. Bunun ilk sonucunu ise aslına bakılırsa sürücüsüz otomobil projesinde gördük.

   190 kişilik bir ekibin işten çıkartılması, köklü bir değişikliğin yürürlüğe konduğunu gösteriyor.

   Apple’ın son zamanlardaki hedefi, sürücüsüz otomobillerde kullanılabilecek teknolojiler geliştirmekti. Ancak giderlerin artması, şirketi geliri daha yüksek olan noktalara itiyor.

   İşten çıkarılanlar arasında kıdemli çalışanlar bulunuyor. Yazılım mühendisleri, donanım mühendisleri, ürün tasarım mühendisleri ve program yöneticileri etkilenenler arasında.

   Konuyla ilgili daha önce, çalışanların farklı bölümlere aktarıldığını belirten Apple, ne yazık ki kısa bir süre önce kararı resmi olarak onayladı.

   İşten çıkarma 16 Nisan’da uygulanmaya başlayacak

   190 kişilik ekibin işten çıkarılması tam olarak 16 Nisan 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

   Büyük bir bölümün işsiz kalmasına yol açacağı söylenen bu durumun elbette çeşitli zorlukları beraberinde getirmesi bekleniyor.

   Ayrıca Apple’ın sürücüsüz otomobil sevdasından komple vazgeçip vazgeçmediği tam olarak bilinmiyor.

   Ekibin işten çıkarılması her ne kadar projenin rafa kaldırıldığı fikrini akıllara getirse de Apple’ın farklı bir planı olabilir.

   Şu anda sürücüsüz otomobil teknolojileri üzerinde çalışan büyük şirketler bulunuyor. Tesla her ne kadar bu şirketlerin başını çekse de diğer otomobil üreticilerinin de boş durdukları söylenemez.

   Ayrıca Samsung ve benzeri teknoloji firmaları da özellikle yazılım ve donanım konusunda çeşitli çalışmalara imza atıyorlar. Özellikle gelecek yıllarda önemli gelişmeler kaydedileceği söylenebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.